2024 OLİMPİYATLARINDA E-SPOR SÜRPRİZİ

750

Reuters Tokyo muhabiri Jack Tarrant; geçtiğimiz senelerde de gündeme gelen, olimpiyatlarda e-spor dalına kontenjan açılması konusu ile ilgili yeni bilgiler paylaştı. İlgili haberde Uluslararası e-Spor Federasyonunun(IeSF), Paris 2024 yaz olimpiyatları müsabaka alanlarına e-sporun eklenmesi, en azından gösteri sporu olarak tanıtılmaya başlanması üzere Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile sıkı bir temas halinde olduğu iddia edildi.

E-spor branşı Ağustos 2018’de Endonezya’da başlayacak olan Asya Oyunlarında gösteri sporu olarak sergilenecek. Bu durum e-sporun ilk kez bu kadar kapsamlı bir çoklu spor arenasında yer alması anlamına gelmekte. Ayrıca 2022 yılında Çin’de düzenlenecek olan bir sonraki organizasyonda da e-spor, resmi madalya ödüllü bir branş olacak. Tüm bu gelişmeler ile Uluslararası Olimpiyat Komitesinin daha önce e-sporu “Gerçek Bir Spor” olarak değerlendirmesine rağmen; olimpiyatlarda e-spor için bu derecede bir adım atılması adına daha kat edilmesi gereken çok yol olduğu IeSF tarafından sıkça vurgulanmaya devam etmekte.

GÖSTERİ SPORU

Gösteri sporu, yeni bir spor türü veya branşını sunmak, tanıtmak ve teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen açık organizasyona verilen addır. Gösteri sporları genel olarak olimpiyatlarda yer almaktadır. Resmi olarak ilk kez Stockholm 1912 olimpiyatlarında başlayan gösteri sporu uygulamasında kazanılan madalyalar, hiçbir dönemde resmi ödül olarak değerlendirilmemiştir.

E-SPORUN YÜKSELİŞİ

E-spor kendi içerisinde düzenlediği turnuva ve etkinlikler; piyasaya sunduğu kozmetik ürünler; yazılı, görsel ve işitsel bir çok materyal üretimi ile finansal hacmi 1.5 milyar doları aşan endüstriyel bir platforma dönüşmektedir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde eğitim kuruluşları tarafından açılan e-spor kontenjanları, bir çok çocuk ve gencin seçkin okullarda okuyabilmesi adına burs olanağı bile sağlamaktadır. E-sporun gelişimi sadece yerel anlamda kalmamakta; özellikle Asya ülkelerinde oyuncu ve yatırımcıların ülkelerini yurt dışında temsil etmesi sebebiyle tanınan pasaport imtiyazları ve maddi destekler yavaş yavaş batı ülkelerinin de iç uygulamalarına yerleşmeye başlamaktadır. Bu sayede e-sporun birbirine uzak kültürlere mensup bireylerin çok küçük yaştan itibaren birbiriyle iletişim halinde olmasına aracılık etmesi sağlanmaktadır.

2024 OLİMPİYATLARINDA E-SPOR SÜRPRİZİ - ProGamerTR

E-spor gördüğü olumlu ilginin yanı sıra bağımlılık, hareketsizlik, şiddet yönelimi ve kişisel gelişimden uzaklaştırma gibi bir çok endişeyi de beraberinde getirmektedir. Nitekim konunun kurumsal bazda ve uluslararası medyada kendine sıkça yer bulabilmesi; farkındalık yaratmaya ve endişeler için çeşitli tartışma alanları oluşturmaya vesile olmaktadır. Şüphesiz ki e-sporun olimpiyat oyunlarında sadece gösteri sporu olarak bile yer alması, hem sportif hem de endüstriyel açıdan bir devrim olarak nitelendirilecektir.