Atari Geri Dönüyor!

761

Atari oyun severlere dev bir nostalji yaşatmaya hazırlanıyor. 70’li yıllardan itibaren dünyayı etkisi altına alan popüler Atari 2600 oyun konsolu taşınabilir hale getiriliyor. Yakın dönemde görünümü ve içeriğindeki oyunları ile ilgili kısa bir video yayınlanan şirket, eski kullanıcılarının yanı sıra genç oyun severlerin de oldukça ilgisini çekiyor.

Atari Geri Dönüyor! - ProGamerTR

40 YIL ÖNCE BAŞLAYAN DEVRİM

AtariInc. şirket ve diğer eklentileri ile birlikte 1972 yılında kurulsa da oyun dünyasına en büyük damgasını 1977 yılında piyasaya sürdüğü Atari 2600 konsolu ile vurdu. Ülkemize 80’li yılların ortasında gelen ve hızlı bir şekilde popülerlik kazanan  Atari2600 konsolu, o dönem “evinize koşun Atari ile coşun” gibi sloganlarla anılmaya başladı. Sadece Pac-Man oyununun 7 milyon gibi bir satış rakamına ulaşması bile konsolun bir devrim yarattığını kanıtlıyordu. 2004 yılı itibariyle 30 milyona yakın satış yapan şirket, günümüzde sıradan hale gelen “her eve oyun konsolu” kavramının temelini atmıştı.

PLUG & PLAY JOYSTICK EKLENTİSİ DE MEVCUT

Bu sene içerisinde piyasaya sürülecek olan küçük el konsolları, yaklaşık 5.5 cm ekran genişliğine sahip. Klasik Atari hissinin korunması üzere tasarımın çevresi ahşap, sert ve siyah plastiklerle kaplanmış durumda. Ayrıca el konsolunun yanı sıra şirket, 2000’li yıllara damga vuran “Plug & Play Joystick” eklentilerini de geri getirecek. Bu joystickler de tıpkı eski konsollarda olduğu gibi televizyon ve monitörlere bağlanabilecek. Henüz görünüm açısından bir kesinlik olmasa da joysticklerin hem modern hem de retro tarzda çeşitlendirileceği de konuşulan konular arasında yer alıyor. Yeni Atari 2600 el konsolunun üretiminin orijinal yapımcılar tarafından yapılmadığını; ancak lisanslı üreticilerin tasarım açısından klasik modele mümkün olduğunca bağlı kalmayı hedeflediğini de hatırlatmakta fayda var.

Yıl sonuna kadar popülerliğini zirveye çıkarması beklenen Atari el konsolu, şimdiden birçok nostalji meraklısının ilgisini çekmiş görünüyor. İlk aşamada yaklaşık 45 Dolar civarı bir fiyatla piyasaya sürülmesi beklenen konsol; kılıf, joystick ve diğer eklentiler ile birlikte fiyatında değişiklik gösterebilecek. Benzer şekilde konsolda tam 50 adet oyun bulunurken ilerleyen dönemde ücret karşılığında yeni oyunlar edinilebilmesi de planlar arasında yer alıyor.