CS:GO ’nun ücretsiz versiyonu çıktı

862

Önde gelen oyun stüdyolarından Valve, oynaması ücretsiz (free to play) oyunlar geliştirmesiyle biliniyor olsa da şirketin yapımcılığını üstlendiği Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) bir istisna olmayı sürdürüyor.

An itibariyle Steam’de 14.99 dolar ücretle satışı gerçekleştirilen oyunun şimdilerde ücretsiz bir versiyonu piyasaya sürüldü. Ancak shooter kategorisindeki oyunun ücretsiz sürümünde sadece botlara karşı oynanabiliyor, online moda girilemiyor. Ek olarak profesyonel CS:GO maçlarını izleme imkânı da mevcut.

CS:GO’nun ücretsiz versiyonu çıktı - ProGamerTR

CS:GO’nun sınırlı sürümü

Steam mağazasından temin edip oyun kütüphanenize ekleyebileceğiniz CS:GO Free oyununu orijinal CS:GO’nun sınırlı özelliklere sahip bir sürümü olarak nitelendirebiliriz. Daha önce de belirttiğimiz gibi çevrimiçi oyun oynayamayacak veya açık herhangi bir sunucuya bağlanamayacaksınız. “Tüm bunlar olmadan CS:GO’nun en anlamı kalır ki?” dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak yine de botlarla dolu kendi özel sunucunuzu kurabilir, hedef talimi yaparak ısınma turları atabilir, oyunu test ederken yeteneklerinizi geliştirmenin yollarını araştırabilirsiniz.

Ayrıca CS:GO Free’nin bir diğer ilginç özelliği, profesyonel Counter-Strike: Global Offensive maçlarını oyun içinde izleyebiliyor oluşunuz. Üstelik oyunculara kamera açısını diledikleri gibi ayarlama imkânı da sunulmuş durumda. Mesela seçilen herhangi bir oyuncunun bakış açısından müsabakayı takip edebilmek mümkün. Bu da GOTV adını taşıyan yayın platformunu resmî maç karşılaşmalarından daha cazip hale getiriyor.

Oyunun ‘Demo’su olarak düşünülebilir

Valve’in yeni yayınladığı CS:GO Free’yi bu noktada orijinal CS:GO’nun demo sürümü olarak nitelendirmek yanlış olmayacaktır. Bot maçlarına girebilir veya bilgisayarınızın CS:GO’yu kaldırıp kaldırmayacağını test edebilirsiniz. Bu sayede CS:GO’nun tam sürümüne boş vermekten kurtulabilmeniz mümkün.

Bu arada şunu not düşmekte fayda var: CS:GO’nun ücretsiz sürümü LAN ağı üzerinden arkadaşlarınızla maç yapabilmenize imkân tanıyor. Teknik olarak çevrimdışı olsa da aynı ağa bağlı bilgisayarlar arasında bir sunucu kurarak Counter-Strike: Global Offensive keyfini yaşayabilirsiniz.

CS:GO tamamen ücretsiz olmalı

Aslına bakılırsa oyun editörleri ve Counter-Strike: Global Offensive tutkunlarının ortak kanaati, oyunun tamamen ücretsiz olması gerektiği yönünde. Ne hikmetse Valve oyunu hem paralı tutmakta, hem de oyun içi satın alma ve skin satışlarından gelir elde etmekte ısrarcı davranıyor.