Dell ‘in yeni Alienware laptopları artık daha ince ve ağır başlı

476

Oyun oynama deneyimini dizüstü bilgisayarlarda yaşamak isteyenler için günümüzde birçok farklı alternatif mevcut. Çeşitli markaların onlarca modeli arasından tercihte bulunabilmek bazen gerçekten güç olabiliyor.

Fakat dikkat edildiği zaman pazarda yer alan çoğu modelin birbirine çok benzediği, tek bir kalıptan çıkmış gibi durduğu görülebiliyor. Keskin hatlı tasarımlarını sıklıkla parlak RGB ışıklarla süsleyen üreticiler, daha ağır başlı ve oturaklı oyuncu bilgisayarları geliştirme noktasında pek de başarılı sayılmazlar doğrusu.

Dell'in yeni Alienware laptopları artık daha ince ve ağır başlı - ProGamerTR

Dell bu gidişata dur dedi

Neyse ki Amerikan teknoloji ve bilişim devi Dell, oyunculara özel geliştirdiği Alienware serisinin yeni modelleriyle bu kötü gidişata bir dur dedi. Sadelik ve şıklığı seven, bunun yanında performanstan da ödün vermek istemeyen alıcı kitlesine hitap eden yeni m15 ve m17 oyuncu laptop modellerini görücüye çıkardı.

Aslına bakılırsa bu model numaralı cihazlar Alienware’in ürün gamında bir süredir vardı. Fakat Computex 2019 fuarı kapsamında Dell, modellere makyaj yapmaya karar verdi. Bunun neticesinde m15 ve m17 modellerinin kasasında incelmeye gidildi, bir önceki seriye kıyasla daha hafif ve yumuşak hatlara kavuşması sağlandı. Öte yandan cihazlar artık Intel’in yeni nesil i9 işlemcisi ve NVIDIA GeForce RTX ekran kartından güç almaya başladı.

Soğutma yeteneği daha da geliştirildi

Yeni nesil Alienware m15 ve m17’nin avantajları sahip olduğu yeni nesil işlemci, ekran kartı ve kasa tasarımıyla sınırlı değil elbette. Alienware’in iddiası yeni geliştirilen Cryo-Tech 3.0 teknolojisi sayesinde modellerin artık daha iyi soğutulduğu yönünde. Öyle ki m15’te yüzde 20, m17’de yüzde 15’e varan bir verimlilik söz konusu. Tabii tüm bunlar yeni fanlar, bakır soğutma boruları ve daha geniş hava alım kanalları sayesinde mümkün olabiliyor.

Saydığımız tüm bu özellikleriyle m15 ve m17 modelleri radarınıza girmeyi başardıysa önümüzdeki Haziran ayının 11’ine kadar beklemeniz gerekecek. Tabii ABD’de yaşıyorsanız, çünkü cihazların ülkemizde ne zaman satışa çıkacağı henüz meçhul.

Gelelim fiyat konusuna. Alienware m15 ve m17’nin başlangıç fiyatı 1,499 dolar olarak belirlenmiş. Seçilen SSD, ekran kartı ve işlemci modeline göre bu fiyatlar yukarı yönde değişiklik gösterecek.