e-Spor ‘un Ülkeye Getirisi 644 Bin Lira Oldu!

546

Yılın üçte birlik dilimi tamamlanırken dünya genelinde e-spor turnuvalarında yaklaşık 32 milyon dolarlık bir ödül dağıtımı oldu. Ulaşılan bu rakam geçen senenin bu zamanlarına neredeyse tam olarak paralel bir görüntü çiziyor.

e-Spor'un Ülkeye Getirisi 644 Bin Lira Oldu! - ProGamerTR

TÜRKİYE SIRALAMADA 35. OLDU

           E-spor organizasyonlarında 1753 oyuncusu ile temsil edilme rekorunu elinde bulunduran ABD, toplamda 4 milyon 710 bin dolar ödül kazanarak listede birinci sırayı tutmaya devam etti. Güney Kore ise kazandığı 3 milyon 385 bin dolarlık toplam ödülle ikinci sırayı aldı. Devamında sırasıyla Çin, Rusya ve Danimarka ülkeleri yılın ilk dört ayında e-spor ‘dan en çok ödül kazanan ilk beş ülkeyi oluşturdu.

           Ülkemiz de sene başından bu yana toplamda 60 oyuncu ile temsil edildiği e-spor arenasından 107 bin 976 dolar ödül kazandı. Bireysel olarak bakıldığında ise Türkiye’de 2019 yılının ilk aylarında en çok para ödülü kazanmayı başaran oyuncu Ferit “wtcNN” Karakaya oldu.

EN BÜYÜK PAY APEX LEGENDS’DAN GELDİ

           Bu yılki kazancın 11 bin 716 dolarlık kısmı ise Apex Legends turnuvalarından geldi. 2019 yılında şu ana kadar 18 bin 33 dolar gelir elde etmeyi başaran wtcNN, toplamda turnuvalardan kazandığı ödülü 32 bin dolara çıkarmış oldu. Kazanç bakımından 2019 yılının ikincisi Cem “Mithrain” Karakoç, üçüncüsü ise Videoyun kanalıyla tanınan Batu Bozkan oldu. Her iki oyuncu da 2019 yılı içerisinde e-spor ‘dan 16 bin doların üzerinde kazanç elde etti.

XANTARES BİRİNCİLİĞİNİ KORUDU

           Can “Xantares” Dörtkardeş bu sene elde ettiği 8 bin 850 dolarlık kazancıyla dördüncü sırada yer alsa da genel olarak en çok kazanan Türk e-sporcuolma unvanını korumaya devam etti. Xantares tamamı Counter Strike: Global Offensive turnuvalarından olmak üzere 6 yıllık e-spor hayatında toplam 197 bin dolarlık kazanç sağladı. Bu tutarın yaklaşık 106 bin dolarlık kısmı ise geçen seneki turnuvalardan kazanılmıştı.

FORTNITE BİRİNCİ SIRADA

           Geçtiğimiz yıl Dota 2 toplam 41 milyon dolarlık ödül dağıtarak e-spor’da en fazla kazandıran oyun olmayı başarmıştı. Bu senenin ilk dört ayında ise üçüncü sırada yer alan Dota 2, birinciliği toplamda 5 milyon 542 bin dolar değerinde ödül dağıtan Fortnite’a kaptırdı. İkinci sırada ise 5 milyon 444 bin dolarlık ödül dağıtan CS:GO yer aldı.

            Her ne kadar kısa sürede sadece turnuva ödüllerinden bile çok fazla paranın kazanıldığı şeklinde izlenim yaratsa da bu rakamların 20’li yaşların ortalarına doğru oldukça düştüğünü belirtmekte fayda var. Fiziksel sporların aksine e-spor el çabukluğu ve refleks açısından çok daha acımasız bir profil çiziyor. Bu sebeple bu kariyere yönelecek gençlerin profesyonel yaşantısı 16 ile 22 yaşları arasında olup devamında hızlıca düşüşe geçebiliyor.