EA’in bulut oyunculuk girişimi Project Atlas halka açık betaya başlıyor!

274

Son dönemde bulut bilişim teknolojilerinden faydalanarak güçlü internet bağlantısı sayesinde oyunları sunucularda çalıştırıp görüntüsünü anlık olarak oyuncunun ekranına aktarma fikri hayli popüler. “Bulut oyunculuğu” olarak adlandırılan bu yöntemin yavaş yavaş sektörü domine etmeye başladığı bir gerçek. Üstelik Amerikan teknoloji devleri de bu alana ciddi yatırım yapıyor ve AR-GE faaliyetleri gerçekleştiriyorlar. Google’ın Stadia, Microsoft’un ise Project xCloud adını verdiği servisler henüz bölgesel kısıtlamalara sahip olacak olsalar da yakın tarihte kullanıcı kabul etmeye başlamayı planlıyorlar.

Ancak görünen o ki xCloud ve Stadia bu alanda tek başlarına olmayacaklar. Rekabete katılacak bir diğer şirket ise çok tanıdık: Electronic Arts. Project Atlas adı verilen bulut oyunculuğu hizmetini halka açık bir şekilde test etmeye başlayacaklarını duyuran EA, bu yolla Microsoft ve Google’dan rol çalmaya çalışacak.

Oyun yayıncılığı nasıl işliyor?

Oyun dağıtımı ve satışı noktasında şirketlere yeni bir kanal ve mecra açma imkânı veren oyun yayıncılığı, beraberinde bazı zorlukları da getirmiyor değil. Bu yöntemde grafik işleme gücü uzaktaki son model bir sunucuya veriliyor ve internetle anlık olarak oyuncunun bilgisayarına görüntü aktarımı sağlanıyor. Ancak bu tahmin edebileceğiniz üzere görüntü aktarımında gecikmelerin meydana gelmesine yol açıyor.

Bu sorunu gidermek için Microsoft geçtiğimiz günlerde Güney Kore’nin önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden SK Telecom ile anlaşmaya varmıştı. Muhtemelen bulut oyunculuğu hizmeti de Güney Kore gibi internet altyapısı güçlü ve hızlı ülkelerden kayıt alarak yola çıkacak.

Stres testine maruz kalacak

Gerçek hayattan uyarlanmış senaryolarla oyuncuların Project Atlas’ı stres testine sokmalarını isteyen EA, tam çözünürlüklü HD oyunların birçok farklı cihaza yansıtılmasını talep edecek. Akıllı televizyonlar, masaüstü bilgisayar ve laptoplar, tabletler ve en sonunda cep telefonları da buna dahil.

Testin sonunda EA daha çok oyuncuların PC platformundaki deneyimlerini değerlendirecek. Aralarında FIFA 19, Titanfall 2, Need for Speed Rivals ve Unravel gibi oyunların bulunduğu bir dizi EA yapımı bulut sunucuları üzerinden erişime açılacak. Halka açık, yani özel bir erişim istemeyen bu beta sürecine katılmak isteyenlerin EA’in resmî web sitesini ziyaret etmesi gerekiyor.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız