Gaming in Turkey Orta Doğuda Yatırım Yapıyor

515

Türkiye’nin en önemli oyun ve espor ajanslarından biri olan Gaming in Turkey, Orta Doğu’da büyük bir ortaklığa adım atarak espor ekosistemi geliştirme konusunda rol üstlenmiş oldu. Şirket oyun piyasasında dev adımlar atmak üzere Future Communications Company ile iş birliğine imza attı.

Gaming in Turkey Orta Doğuda Yatırım Yapıyor - ProGamerTR

ESPORDA SON DURUM

            Esporun günümüz itibariyle 152 ülke içerisinde 300 milyonu aşkın hayranı bulunuyor. Newzoo araştırma şirketinin paylaştığı güncel sonuçlara göre MENA adı verilen Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin espor mali hacmi 1 milyar doları aşmış durumda. Bu rakamın sekiz yıl içerisinde dörde katlanması bekleniyor. Kürsel olarak bakıldığında ise esporun önümüzdeki sene için sağlayacağı net gelirinin 1.48 milyar dolar civarında olması planlanıyor. Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarında oldukça hakim konumda olan espor, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Orta Doğu’nun da ana gelir kaynakları arasında yer alacak gibi görünüyor.

HEDEF RUSH ESPORTS ARENA

            Yaklaşık 10 sene önce oyun tanıtımı ve donanım konularında teknik destek ve tanıtım faaliyetleri yürüten bir medya merkezi olarak kurulan Gaming in Turkey, espor dünyasının popülaritesi ile beraber ivmesini global espor yatırımlarına çevirmiş durumda. İlk etapta ise Kuveyt merkezli dev şirket Future Communications Company ile ortaklık kuran GIT firması Rush for Fun isimli çoklu bir proje için çalışmalarını da başlattı. Projenin ana ayağını ise Rush Esports Arena konsepti oluşturuyor.

            GIT kurucularından Ozan Aydemir, Rush Esports Center’ın yalnızca bir başlangıç olduğunu, Kuveytli şirket ve yan kuruluşları ile uzun vadede daha büyük çalışmalara imza atacaklarını vurguladı. Buna paralel olarak Future Communications tarafından da Kuveyt’in sadece bölgesel değil dünya çapında bir espor merkezi haline getirilmesi üzere planlarının olduğunu belirtti. Benzer bir espor merkezi yatırımı daha önce Dubai kentinde de yapılmıştı. Ancak bu sefer sadece bölgesel aktörlerin değil uluslararası bir ortaklıkla gerçekleşen ve gelişiminin çok daha hızlı olması beklenen bir proje olarak görülüyor.

            Türkiye geçtiğimiz sene sonu itibariyle esporda 18. sırada yer alıyor. Orta Doğu’ya gerçekleşen bu açılma ile grafiğin oldukça artacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Ayrıca ülkemizin orta vadede Avrupa, Doğu Asya ve Rusya gibi çok daha büyük espor ve oyun pazarlarıyla etkileşime girmesi artık hiç de uzak bir ihtimal değil