Google bazı oyun stüdyolarını bünyesine katabilir

776

Hatırlanacağı üzere bundan birkaç ay kadar önce teknoloji devi Google ’ın kendi yayıncılık servisini hayata geçireceğine dair haberler gündeme gelmişti. Bugün Kotaku’da yer bulan yein bir gelişme ise oyunculuk odaklı bu serviste ciddi bir ilerleme kaydedildiğine işaret ediyor. İsmi gizli tutulan bazı kaynaklara göre Google’ın temsilcileri, Hazıran ayının ortalarında düzenlenen ve oyun dünyasının katılım gösterdiği E3 2018 konferansında bazı oyun geliştiricileriyle çeşitli görüşmelerde bulundu.

Google bazı oyun stüdyolarını bünyesine katabilir - ProGamerTR

Dev stüdyolarla masaya oturdu

Burada şaşırtıcı olan ise şu: Google sadece “Yeti” adını taşıyacağı belirtilen oyun yayıncılığı platformuyla geliştiricilerin dikkatini çekmeye çalışmıyor. Kotaku’ya göre şirket, Yeti’ye özel oyun geliştirmeleri için bazı oyun stüdyolarını bünyesine katabilir! Üstelik aynı haberde şirketin Mart ayında San Fransisco’da düzenlenen Oyun Geliştiricileri Konferansı (GDC) kapsamında bir dizi büyük stüdyoyla masaya oturduğu da belirtildi. Ancak GDC veya E3 2018 etkinliklerinde şirketin hangi oyun geliştiricileriyle görüştüğüne dair bir isim listesi paylaşılmış değil.

Niantic’i hatırladınız mı?

Aslına bakılırsa şirketin oyunculuk sektörüne geçmişten gelen bir ilgisinden söz edebilmek mümkün. Hatırlanacağı üzere ilk kez 2012 yılında temelleri atılan ve adını daha çok Pokemon Go oyunuyla duyuran Niantic Labs, bir dönem Google bünyesindeydi. Ingress isimli oyunu da geliştiren bu stüdyo 2015 yılında şirket ile yollarını ayırdı ve bağımsız olarak çalışmalarına devam etti. 2016 yılında ise şirket ikinci ve en büyük oyunları Pokemon Go’yu piyasaya sürdü, halen daha bu oyun şirketin kasasına ciddi para akışı sağlamayı sürdürüyor.

Keza geçen sene Google, Teksas menşeli VR oyun geliştiricisi Owlchemy Labs’ı bünyesine kattı. Bu stüdyo Job Simulator’un yanı sıra Rick and Morty: Virtual Rick-ality gibi oyunları geliştirmesiyle biliniyor. Şimdilerde Owlchemy bir sonraki VR oyunu Vacation Simulator’u 2018 yılı içinde satışa sunmanın peşinde.

Yeti ile oyuncular bayram edecek

Google’ın halen daha üzerine çalıştığı Yeti platformuyla üst düzey oyunlar bulut bilişim ağındaki ekran kartları sayesinde mobil cihaz ve PC’lere yansıtılabilecek. Bu yönüyle Nvidia’nın GeForce Now servisine çok benzeyen Yeti, Witcher 3’ü Google Chrome’un bir sekmesinde oynatabilmeyi bile mümkün kılabilir.