Konami, Silent Hill P.T.’nin PC uyarlamasını engelledi

743

Sıkı oyuncular 2014 yılında Konami’nin yeni Silent Hills oyunu için geliştirdiği, PS4 platformuna özel yayınladığı P.T. (playable teaser / oynanabilir fragman) isimli oyunu mutlaka hatırlayacaklardır. Ancak korku kategorisindeki oyunlarla vakit geçirmeyi sevenleri heyecanlandıran, Hideo Kojima ile yönetmen Guillermo del Toro işbirliğiyle geliştirilen yapım ne yazık ki tüm Silent Hills projesiyle birlikte rafa kaldırıldı.

Buna rağmen uzun bir 17 yaşındaki bir Silent Hills hayranı, P.T.’nin “Yüzde 100 oynanabilir ve isabetli” PC uyarlaması için bağımsız bir şekilde çalışmalarını sürdürüyordu. Maalesef bu girişim Konami’nin engeline takıldı.

Kötü haber bu hafta paylaşıldı

İnternet üzerinde “Qimsar” rumuzunu kullanan ve henüz 17 yaşında bir öğrenci olduğu bilinen Silent Hills hayranı, kötü haberi bu hafta takipçileriyle paylaştı. Konami’nin yöneticilerinden bir çağrı alan Qimsar, P.T.’nin PC uyarlaması için yaptığı tüm çalışmaları rafa kaldırmak zorunda kaldı. İşin kötü yanı şu ki, oyunun geliştirme süreci halka açık bir şekilde internet üzerinden takip edilebiliyordu ve neredeyse sona ermek üzereydi. Sadece bazı son rütuşların verilmesi ve animasyonların geliştirilmesi gerekiyordu. Ancak bunlar ne yazık ki artık gerçekleşmeyecek.

Bu arada Qimsar’ın proje kapsamında 180 saatten fazla çalıştığı ve ter akıttığını da belirtmekte fayda var. Bu denli ciddi bir emeğin heba olması kesinlikle üzücü, 17 yaşındaki birinin telif hakkı sorunuyla uğraşmak zorunda kalmaması ise sevindirici.

Yasal sorunlar neden oldu

Bu süreçte nelerin yaşandığına dair detaylı bir blog yazısı kaleme alan Qimsar, Konami sözcüsünün bu kötü haberi kendisine verirken çok üzgün olduğunu belirtti. Oyunun PC sürümünün şirketteki insanlar arasında çok popüler olduğunu ve beğenildiğini de söyleyen sözcü, Qimsar’a “Konami ekibi üzerinde çalıştığın PC uyarlamanı gördü ve çok beğendi. Ancak bizim elimizde olmayan çeşitli yasal engelerden ötürü projeyi rafa kaldırmanı rica etmek zorunda kaldık” dedi.

Neyse ki Konami’nin tüm övgüleri laf üzerinde kalmış değil. Qimsar’a stajyerlik teklifi götüren Konami yöneticileri, henüz liseyi bile bitirmemiş 17 yaşındaki bir öğrencinin Unreal Engine oyun motoruyla böylesi bir uyarlamayı yapabilmesinin takdire şayan olduğunu belirttiler.