League of Legends: 9.16 Yamasından Öne Çıkanlar

317

Dünya şampiyonasına adım adım yaklaşılırken Riot Games yaz mevsiminin en büyük yaması olan 9.16 yamasını da oyuna sürdü. Yenilenen Pantheon’un gelişiyle dikkat çeken yamanın önemli güncellemelerini inceleme altına aldık.

PANTHEON GÜNCELLEMESİ

            Diğer güncellemelere nazaran fazla olmasa da Pantheon modern League of Legends görünüm ve yetenek kitlerine uyarlanmış oldu. Basit şekilde sersemlet ve dövüş anlayışından kurtulan şampiyon artık ön safhalarda takımını koruyan bir tank veya özel ultisi sayesinde rakibin arka safhalarına ulaşabilen bir suikastçı tarzında oynanabiliyor. Üst ve orta koridorda sıklıkla göreceğimiz şampiyonun orman dönmedeki beceri ve hızı henüz netleşmiş değil. Her ne kadar mızrakları artık rakipleri yavaşlatsa da Pantheon’un baskınlarını ormandan değil koridorlardan yönetmeni daha verimli olacak gibi görünüyor.

PEKSİMET TESLİMATI RÜNÜ

            İlham yolunu seçen her şampiyonun mutlaka elinde bulundurduğu hatta sırf bu rün yüzden İlham yoluna ağırlık verildiği, geçmiş dönemlerde sık sık karşılaştığımız bir durumdu. 3 dakikada bir gelen peksimetlerin tüketimi oyunculara hem can hem de mana sağladığından koridor aşamasındaki güvenliği oldukça yüksek bir seviyeye getirebiliyordu. Riot Games bu etkiye son vereceğini umarak son derece yüksek bir zayıflatmayı oyuna sürdü. Peksimetler artık 4 yerine 3 defa teslim edilebilecek. Ayrıca iyileştirme ve mana doldurma özellikleri de azalacak. Son ve en önemlisi ise 12. dakikada biten peksimetlerin teslimat süresi artık 6. dakika olacak.

LUX’UN KALKANI

            Lux tekli dereceli sıraların en ideal destek rolü seçimlerinden biri olma özelliğini yaklaşık 2 yıldır aralıksız sürdürüyor. İki yama önce kalkan özelliğine bir takım zayıflatmalara uygulansa dahi oyuncular Lux’un defansif olarak gerilemesine önem vermeyip agresif destek kitiyle sahaya sürmeye devam ettiler. Riot Games sonunda Lux’u orta koridor büyücülüğüne döndürme planlarından vazgeçmiş olacak ki şampiyonun kalkanını son seviyede yaklaşık %40 oranında güçlendirdi. Önümüzdeki Dünya Şampiyonasının seçim yasaklama ekranında en fazla karşımıza çıkacak şampiyonunun Lux olacağını söylemek şimdiden söyleyebiliriz. 

ŞAMPİYON DENGELEMELERİ

Orman temizlemede rakipleri için büyük bir sorun haline gelen Sylas, Q yeteneğinin ikinci aktifine önemli bir dengeleme aldı. Profesyonel arenanın önemli şampiyonlarından Corki’nin ise taban saldırı gücünde düşüşe gidildi. Diğer profesyonel düzey şampiyonları Sejuani, Azir ve Ezreal da dengelemelerden nasibini aldı. Sejuani ve Azir’in Q yeteneklerinin bekleme süresi artırılırken Ezreal’ın hareket kabiliyeti yeteneği olan Sihir Geçişinin bekleme süresine tam 8 saniye eklendi. Böylece Riot Games’in önümüzdeki dev turnuvanın metasında hangi şampiyonları istemeyeceği de az çok belli olmuş oldu.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız