League of Legends: 9.9 Yamasından Önce Çıkanlar

577

Soraka, Aatrox, Tahm Kench ve birçok rünün dengelemeye tabi tutulduğu 9.9 yaması oyundaki yerini aldı. 9.9 Yamasının bir diğer sürprizi ise uzun süredir değişiklik görmemiş bazı şampiyonların aldığı modern görsel güncellemeler oldu.

League of Legends: 9.9 Yamasından Önce Çıkanlar - ProGamerTR

AATROX TEKRAR GÜNCELLENDİ

            İlk güncellemesi kadar kapsamlı olmasa da Aatrox’un mekaniklerinde bir takım değişikliklere gidildi. Ultisi sayesinde hiçbir çekince yaşamadan rakiplerin içine atlayabilen şampiyon, artık dirilme animasyonu sırasında daha yavaş hareket edecek. Ayrıca ultisi aktifken kazandığı yüksek can çalma sayesinde de öldürülmesi zorlaşacağından, bu yeteneğini dirilmek için mi yoksa savaşa devam etmek için mi kullanacağı konusunda karar vermesi gerekecek. Diğer yetenekleri açısından ise Aatrox nispeten daha iyi konuma gelmiş durumda. Şampiyon oynanış olarak biraz daha zorlaşsa da hasar ve hareket kabiliyeti açısından eskisine göre daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

TAHM KENCH’İN PROFESYONEL ARENADAKİ ETKİSİ

            Tahm Kench W yeteneği sayesinde profesyonel arenada her zaman öncelikli tercih olabiliyor. Fazla kitle kontrolü olan rakiplere karşı takım arkadaşlarını yutarak kurtarma mekaniği nihayet makul seviyede bir dengeleme gördü. Destek şampiyonu artık yuttuğu takım arkadaşlarını tehlike bölgesinden kolayca kaçıramayacak. Tıpkı rakip şampiyonları yuttuğunda olduğu gibi bu yeteneğini dostlarına kullandığında yine %95 yavaşlayacak. Ancak tabi ki Tahm Kench in bu özelliği Malzahar, Zed veya Warwick gibi rakiplere karşı etkili olmaya devam edecek.

SİHİRLİ PAPUÇLAR

            Sihirli Papuçlar İlham rün yolunu tercih eden her şampiyonun değişmez seçimlerinden biri oluyordu. Oysa Riot Games’e göre bu rün, erken oyunu agresif ve skora dayalı oynayan oyuncular için bir ödüllendirme olarak nitelendirilmekteydi. Son yamada rünün sağladığı ücretsiz bot eşyasının geliş süresi 10. dakikadan 12. dakikaya yükseltildi. Buna karşın artık yapılan her skor katkısı bu süreyi 30 yerine 45 saniye düşürecek. Yani agresif oyun tarzını benimseyen oyuncular için pek değişen bir durum olmasa da rünün herkes için “olmazsa olmaz” mentalitesi sona ermiş gibi görünüyor.

ARTÇI ŞOK METASININ SONU  

            Artçı Şok rünü savaş ve takaslara kitle kontrol ile giren tanklar için tasarlanmış özellikler barındırıyordu. Nitekim son dönemde rünün sağladığı seviyeye bağlı zırh ve büyü direnci özellikleri sebebiyle sıkça Lux, Lissandra, Annie, Morgana gibi büyücülerde görmeye başlamıştık. Öyle ki kitle kontrol yeteneği tutturduğunda neredeyse ölümsüz hale gelen büyücüler, metayı oldukça karışık bir hale getirmişlerdi. Son yamada rünün sağladığı savunma özelliklerinin, bonus zırh ve büyü direncine oranla artması sağlanarak artık bu dengesiz metanın da önüne geçilmiş oldu. Yine de ilk eşyaları arasında Zhonya’nın Kumsaati ile Banshee’nin Duvağı bulunan Lissandra için hala Artçı Şok rünü güzel bir tercih olabilir.