LEAGUE OF LEGENDS: DERECELİ SİSTEMİNDE YENİLİKLER

League of Legends 2013 yılının başında lig ve küme bazlı bir dereceli sisteme geçerek, her seviyedeki oyuncunun kendisine kısa vadeli hedefler koyabilmesinin ve bireysel becerilerini daha sağlıklı sınayabilmesinin önünü açmış oldu. Nitekim bu kapsamlı sistem değişikliği League of Legends sezonları boyunca başta eşleştirme kriterleri olmak üzere bir çok sorun ve eleştiriyi de beraberinde getirmişti. Nihayet Riot Games tarafından geçtiğimiz günlerde geliştirme blogunda 2019 yılı için planlanan dereceli sistem değişikliklerinin önemli ayrıntıları duyuruldu.

ROL DERECESİ

LEAGUE OF LEGENDS: DERECELİ SİSTEMİNDE YENİLİKLER - ProGamerTR

Duyurulan düzenlemelerin belki de en fazla merak uyandıranı her mevki için ayrı bir derecenin belirlenmesi olduğunu söyleyebiliriz. Yenilenen sistemde bir oyuncu örneğin; nişancı rolünde Altın 3 kümesindeyken ormancı rolünde Gümüş 1 kümesinde yer alabilecek. Böylece oyuncu maça girerken seçtiği veya atandığı roldeki derecesine göre rakiplerle karşılaşacağından daha adil bir eşleştirme sistemine ulaşılacak. Rol dereceleri Ustalık ve Şampiyonluk aşamalarında uygulanmayacak.

YENİ AŞAMALAR

Her geçen gün hızla artan oyuncu sayısı ile beraber Bronz, Gümüş ve Elmas aşamalarındaki yığılma da yeni düzenlemelerin müdahale içeriğinde yer alacak. Açıklamalara göre henüz konumu belli olmayan iki yeni aşama eklenerek belirli kümelerdeki yığılmaların durdurulması ve üst liglerdeki oyuncuların farkının daha belirgin olabilmesi hedeflenecek. Ayrıca aşamalardaki küme sayıları da dörde düşürülerek alt aşamalardan yükselecek oyuncuların daha fazla zahmete katlanmasının da önüne geçilecek.

DERECELİ ÖDÜL DENEYİMİ

League of Legends yeni sezon dereceli aşama açısından üç ayrı mevsim olarak değerlendirilecek ve oyuncular her mevsim sonunda derecelerine göre ödül kazanma şansı elde edecekler. Liglerin sıfırlanması yine sezon sonunda gerçekleşecek olup, ayrıca sezon sonu ödülleri varlığını sürdürmeye devam edecek. Son olarak mevsimler arası geçişlerde veya daha da sık bir şekilde lig seviyesini gösteren çerçeveler güncellenecek, böylece oyuncuların geçen sezon ulaştıkları dereceleri yerine sezon içerisindeki lig seviyeleri gösterilmiş olacak. Üstelik bu göstergeler çerçeveler ile sınırlı kalmayıp özel simgeler, bilgi kartları ve ileride açıklanacak bir çok alanda da yer alacak.

League of Legends dereceli sistemindeki değişikliklerin 2019 yılında başlayacak olan yeni sezonla birlikte canlı sunucularda hayata geçmesi planlanıyor. Bir sonraki sezona ilişkin planlar genelde sene sonlarında yapılan açıklamalar ile duyurulsa da; Riot Games böylesine kritik ve kapsamlı yenilikleri, topluluğun görüş ve bildirimleri doğrultusunda ilerletmeyi doğru buluyor. Ayrıca rol derecesine göre belirlenecek olan yenilenmiş eşleştirme sisteminin bu sezon içerisinde normal seçim modunda denenmesi de bekleniyor.