League of Legends: Riven Neden Dengelenmiyor?

637

Henüz sunucumuza sıçramasa da Kuzey Amerika’da topluluğun son dönemdeki değişmez gündemlerinden biri üst koridor şampiyonu Riven’ın dengesizliği olarak dikkat çekiyor. Talepler her geçen gün artsa da Riot Games’in dengeleme veya güncelleme listesine almadığı Riven hakkında nihayet bir yetkili tarafından açıklama yapıldı.

RIVEN’IN SON DURUMU

            Riven genellikle üst koridorda oynanan, mana veya enerji kullanmayan ve tamamen fiziksel hasara odaklı bir dövüşçü. Yüksek hareket kabiliyeti ve alan etkili kitle kontrolleri sayesinde durdurulması ve kurtulması oldukça zor olduğundan çoğunlukla tekli sıra oyuncuları tarafından güvenli seçim olarak nitelendiriliyordu. Son dönemde dikkat çeken konulardan biri ise Kuzey Amerika sunucusunda yüksek eloda bile Riven’ın seçim ve kazanma oranlarında ani yükseliş meydana gelmesi oldu. Yenilmez rünü ve Shojin’in Mızrağı eşyaları ile son derece uyumlu olan Riven bir anda istatistiksel anlamda tepeye yükseldi. Tabi bu durum bir yandan şampiyonun yasaklanma oranını yükseltirken bir yandan da Riot Games’in konuya kayıtsız kalması sebebiyle oyuncuları isyan ettirdi.

League of Legends: Riven Neden Dengelenmiyor? - ProGamerTR

DENGELEMELERDE DÖRT KATEGORİ DİKKATE ALINIYOR

            Uzun süredir profesyonel maçları sunan ve yorumlayan Joshua “Jatt” Leesman tarafından Reddit üzerinden yapılan açıklamalarda Riven’a neden müdahale edilmediği konusunda bilgiler paylaşıldı. Jatt, Riot Games’in bir şampiyonu zayıflatırken ve güçlendirirken dört alanda inceleme yaptığını belirtti. Buna göre bir şampiyonun istatistikleri çoğunluk, yüksek elo, elit oyuncular ve profesyoneller arasında ayrı ayrı incelenerek dengesizlik tespit edilmesi halinde düzenleme getirildiği açıklandı. Ancak bu alanda yapılan incelemelerin herhangi bir zayıflatma gerektirmediğini vurgulayan Jatt bunu matematiksel verilerle de gerekçelendirdi.

TÜM SUNUCULARIN ORTALAMASI

            Jatt açıklamasının devamında Riven’ın çoğunluk oyuncu kitlesinin oynadığı oyunlarda toplamda %50.2 kazanma oranı olduğunu, bu oranın yüksek eloda 52’ye kadar yükselebildiğini ve bu verilerin ani bir dengeleme çalışması için yeterli olmayacağını belirtti. Tabi bu genel istatistiklerin bir de bölgelere dağılımı da analiz edildi. Örneğin şu an dengeleme için en çok talebin olduğu Kuzey Amerika’da Riven %53.3 kazanma oranı ve %35 yasaklanma oranına sahipken; EUW’de yasaklanma oranının 28.3, Brezilya’da 28, Güney Kore’de 12,1 ve Vietnam’da 9,3’e kadar düştüğü vurgulandı.

            Küresel veriler değerlendirildiğinde uzun süredir tartışıldığı gibi bir dengesizliğin bulunmadığı ortaya çıksa da kullanıcısı oldukça fazla olan Kuzey Amerika sunucu kitlesi hala ikna olmuş görünmüyor. Riot Games Riven için olmasa bile şampiyonu dolaylı etkileyebilecek bir takım değişiklikleri yakın zamanda gündemine alabilir.