League of Legends: Sezon Öncesi Dönem Yaklaşıyor

League of Legends oyununda bir çok meta değişikliği, güncellenen ve yeni çıkarılan şampiyonlardaki mekanik farklılıkları ve e-spor alanındaki sürpriz gelişmeleri ile bir sezonu daha noktalamak üzereyiz. Tabi bu kadar inişli çıkışlı bir sezonun ardından, gelecek ile ilgili planlara dair merak seviyesi yükseldikçe, Riot Games de önümüzdeki League of Legends sezonu öncesine dair düzenlemeleri kısmen de olsa duyurma gereği duydu. Şimdilik orman konusunda her hangi bir değişikliğin planlanmadığı vurgulanırken, son dönemde oldukça dikkat çeken “suikastçıların ani hasarları” konusundaki dengelemelerin, sezon öncesi döneme sarkacağının sinyalleri de verilmiş oldu.

League of Legends: Sezon Öncesi Dönem Yaklaşıyor - ProGamerTR

GERİ DÖNÜŞLERİN KOLAYLAŞTIRILMASI

League of Legends son sezonlarında maçların akıbetinin neredeyse ilk 10 dakika içerisinde belli olduğu kanaati, oyuncu kitlesinde genel bir hissiyat haline gelmişti. İşte Riot Games, geri düşme handikapını azaltacak ve aksiliklerle karşılaşan takımların pes etmesini önleyecek bir takım düzenlemeleri hayata geçirmek için kolları sıvadığını açıkladı. Ancak vurgulamak gerekir ki burada ana hedef; geriye düşen takımın oyuna sarılmasını sağlamak olup, oyunların erken aşamalarında öne geçildiğinde kazanılan avantajlara her hangi bir müdahalenin söz konusu olmamasıdır.

Madalyonun diğer yüzünde de, League of Legends oyununun ilerleyen aşamalarında durdurulamaz şekilde öne geçen takımların oyun deneyimleri yer almakta. Güncel metada büyük bir farkla önde olunmasına rağmen oyunların çoğu zaman yavaş bitmesi de oyuncuların genel deneyimini kötü etkileyen bir durum olarak belirlendi. Buna göre zapt edilemez bir güç farkı yakalayan takımın, oyunu daha hızlı bitirebilmesi için gerekli düzenlemelerin de hayata geçirileceği belirtildi.

UZUN KORİDOR SAFHALARI

League of Legends maçlarında bireysel özelliklerin daha fazla ön plana çıktığı, oyuncuların daha sık inisiyatifler alabildiği ve yapılan hataların telafisinin daha kolay olduğu bir aşama olması sebebiyle, koridor safhasının oyunun en eğlenceli aşaması olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple bu aşamanın biraz daha uzun tutulması da Riot Games’in gündeme aldığı planlar arasında yer alıyor. Bu sayede oyunun hızlı bir şekilde orta koridora taşınması engellenerek takım savaşları başlamadan önce oyuncuların rollerinin gerektirdiği eşya setlerine ulaşmasının kolaylaştırılması hedefleniyor.

RÜN BONUSLARI AZALTILACAK

League of Legends: Sezon Öncesi Dönem Yaklaşıyor - ProGamerTR

Bazı yamalarda kontrolsüz bir şekilde güçlendirilen rünler tek başlarına meta belirleyici olabiliyorlar. Örneğin Yenilmez anahtar rününün gelişi ile üst koridor dövüşçü şampiyonları; bir çok büyücü, suikastçı ve tank şampiyonunu adları uzun bir süre anılmayacak şekilde metanın dışına itmişlerdi. Sezon öncesi dönemde planlanan değişikliklere göre, rünlerin getirilerinin azaltılması ve şampiyon seçimlerinde ana etken olarak değerlendirilmemeleri hedef olarak belirlendi. Böylece oyuncuların kendilerini güçlü rünlere göre şampiyon seçmek zorunda hissetmelerinin önüne geçilmesi ve seçim ekranında takım kompozisyonu, rakibin seçimleri, bireysel zevk ve beceriler gibi etmenlerin öne çıkarılması planlanıyor.

Riot Games tarafından açıklanan bu planlamaların henüz test aşamasında bile olmadığını hatırlatmakta fayda var. Zira tüm bu beklenti ve duyurular; sezon sonuna kadar League of Legends oyuncularından gelecek şikayet ve geri bildirimler, profesyonel arenada yaşanacak deneyimler ve önümüzdeki dönemde bulunacak yeni fikirler ile kısmen veya tamamen değişikliğe uğrayabilecektir.