LOL: Taktik Savaşları En iyi Kompozisyonlar

436

Taktik savaşları alternatif bir mod olarak oyunda yerini aldı. Şampiyonlar arası sinerji ve kompozisyonlara dayalı modda en güçlü sınıf ve kökenleri inceledik.

SOYLU-KOLCU KOMPOZİSYONU

            Ulaşılması en kolay ve getirisi en yüksek kompozisyonlarından biri olan Soylu stratejisi özellikle yeni başlayanlar için ideal duruyor. Erken aşamada Vayne, Fiora ve Garen ile oluşturulan kompozisyon 3 Soylu bonusunu aktif hale getirerek ekstra zırh ve iyileşme özelliği kazandırıyor. Devamında ise Kindred ile Mordekaiser sahaya sürülerek Hayalet bonusu ile rakiplerden birinin canını geç oyunda 100’e indirmek mümkün hale geliyor. Ayrıca Hayalet şampiyonların ilk seviye Soylular ile uyumu sayesinde Şovalye ve Kolcu bonusları da aktif hale geliyor. 6. seviye ve sonrasında ise Shen ve Draven ikilisi alınarak Kılıç Ustası bonusu ile çift vuruş bonusu kazanılması sağlanıyor.

            Kompozisyonun bir diğer alternatif yolu ise İblis seçimi ile yapılabiliyor. Üç Soylunun ardından ekibe eklenen Varus ve Swain sayesinde rakiplerin manalarını yakma özelliği kazanan kadro, geç oyuna yukarıdaki Kılıç Ustası kompozisyonuna devam ederek Seçkin bonusunu da kazanabiliyor. Üzerinde Soyludan gelen dayanıklılık ve Seçkinden gelen fazla hasar bulunan bir Draven ile oyunu lider bitirmemek için pek fazla bir sebep de kalmıyor.

EĞLENCE AMAÇLI YORDLE KOMPOZİSYONU

            Yordlelar bireysel olarak moddaki en güçlü şampiyonlar arasında yer bulamasalar da bir araya geldiklerinde oldukça etkili olabiliyorlar. 3 Yordle şampiyonu bir araya geldiğinde %25, 6 Yordle şampiyonu ise %60 ihtimalle rakiplerin saldırılarını kaçırmasını sağlıyor. Kompozisyonun bir diğer getirisi de Yordle şampiyonlarının nişancı, büyücü ve tank şampiyonları barındırması sayesinde tek kökenden kombolama yapılsa dahi DPS, dayanıklılık, kitle kontrol, işlevsellik gibi hususlarda handikap yaratmıyor.

            Şampiyon havuzu sınırlı olduğundan tüm Yordle şampiyonlarını bulabilmek zor olabilir. Bu yüzden 3 şampiyon edinilerek %25 ıskalama bonusu ile de güzel stratejiler kurulabiliyor. Örneğin Tristana ile Kolcu; Veigar ve Lulu ile Büyücü; Poppy ile Şövalye bonusları aktif edilerek karma stratejiler de geliştirebiliyor. Yordlelar şansa fazla dayalı olduğundan kazanma açısından çok garantili gözükmese de eğlence seviyesini oldukça artırdığını söylemekte fayda var.

GEÇ OYUNUN EN İYİSİ ELEMENTALİSTLER

            Riskli ancak getirisi yüksek bir kompozisyon olarak Elementalist stratejisi de sıklıkla tercih ediliyor. Üç veya daha fazla Elementalist ile kurulan kompozisyonda savaş öncesinde alana dev bir golem sürülüyor. Yüksek can ve hasara sahip bu golem savaşların kaderini kolayca değiştirebiliyor. Ayrıca Anivia ve Lissandra’nın Buzul kökene mensup olması da %20 ihtimalle bir rakibi 2 saniyeliğine sersemletme olanağı sağlıyor.

            Elementalistlerin savaş alanına bireysel getirileri de oldukça etkili. Neredeyse tamamı geniş alan etkili ultilere sahip olan şampiyonların ayrıca düz vuruşları iki kat daha fazla mana dolduruyor. Bu da savaş anlarında daha fazla ulti kullanılması anlamına geliyor. Kompozisyonun kötü yanı ise şampiyonlarının oldukça pahalı olması ve erken oyunda hiçbir şey vaat etmemesi olarak göze çarpıyor.

KORSANLARLA PARA KAZANMAK

            Kazanmayı garanti etmese de geç oyuna yüksek miktarda altın ile girmek için seçilen Korsan kompozisyonu da popülerliğini koruyor. Erken oyunda Gangplank’in bulunmasıyla başlayan kompozisyon Graves ve Pyke ile birleşince her savaş öncesinde oyuncuya 0 ile 4 arasında ekstra altın bırakıyor. Erken oyunda rakiplere eşleşme kaybedilerek turlarda öncelikli seçim hakkı kazanılması da bu stratejinin ana unsurlarından olarak dikkat çekiyor. Bu sayede geç oyuna daha güzel eşyalar ve Kayle, Yasuo, Karthus gibi pahalı şampiyonlarla girilerek savaşların kazanılması hedefleniyor.

SUİKASTÇI DİZİLİMİ

            Rehberi yine basit ama getirisi yüksek bir kompozisyon ile kapatıyoruz. Suikastçı sınıfı oyunda en çok şampiyona sahip sınıf olarak dikkat çekiyor. Üstelik şampiyonlarının çoğu 1 altın ile edinilebiliyor. Bu sayede erken oyunda %150 kritik hasar bonusunu açmak oldukça kolay oluyor. Genelde Zed, Kha’Zix ve Pyke üçlüsüyle açılan kompozisyon ileride Akali, Evelynn, Katarina gibi şampiyonlarla da rotasyona uğrayabiliyor. Ayrıca Zed sayesinde aktif olan Ninja bonusu da orduyu daha güçlü hale getiriyor. Bu strateji arka saflarda gizlenen nişancı ve büyücü şampiyonları kolayca avlama olanağı tanısa da Dövüşçü, Şovalye veya Ejderha kompozisyonlarına karşı biraz zayıf kalabiliyor. Ancak bu kompozisyonlar mevcut metada fazla tercih edilmediklerinden Suikastçı diziliminin özellikle yeni başlayan oyuncular için en ideal seçim olacağını söylemek mümkün.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız