Minecraft Earth bazı ülkelerde erken erişime açıldı

165

Pokemon GO furyasını unutmuş olamazsınız, değil mi? Bir dönem herkes telefonlarıyla zombi gibi sokakta gezip Pokemon avına çıkmıştı. Beklenmedik bir şekilde patlayan ve kendisinden sonra mobil oyun pazarında yeni bir çağ başlatan bu oyun kadar başarılı olabilen bir yapımı ise henüz göremedik.

Öyle ki Harry Potter: Wizards Unite oyununun Pokemon GO kadar tutmaması bunun bir örneği. Oysa her iki oyun da aynı geliştiricinin elinden çıkmıştı. Çeşitli oyun stüdyoları nesne toplama odaklı ve harita bazlı benzer oyunlar geliştirdi, fakat istisnasız hepsi başarısız oldu.

Mojang bu kez başarılı olabilecek mi?

Microsoft tarafından satın alınan Mojang da aynı kulvarda yeni bir oyun geliştirme çalışmalarında sona gelmiş bulunuyor. Minecraft Earth adını taşıyan ve isminden de anlaşılacağı üzere Minecraft’ın Pokemon GO gibi gerçek lokasyonlara uyarlanmış versiyonu olması planlanan bu oyun, dünyanın dört farklı ülkesinde erken erişime açıldı bile. Yani sona gelindi sayılır.

Herhangi bir lokasyon bazlı artırılmış gerçeklik (AR) oyununda olduğu gibi Minecraft Earth da bir bilgisayar oyununun çekirdek elementlerini alıp gerçek dünyaya uyarlama fikrini benimsiyor. “Tappables” adı verilen ve toplanıp envantere kaydedilebilen bazı nesneleri sokaklarda gezip toplayabiliyorsunuz mesela. Sanal ve gerçeğin bir araya geldiği bazı yerlere giderek Minecraft evrenindeki karakterleri görebilmeniz de mümkün.

Pokemon GO’dan farklı olacak

Başarıya ulaşabilmek için Mojang, Pokemon GO’dan farklı bir strateji benimsemiş ve Minecraft Earth’ta oyunculara rekabet etmekten çok kendilerine ait blok şeklindeki piksel dünyalarını kurabilme imkânı sunmuş. Oysa ki benzer tüm oyunlarda nesne toplama ve diğer oyuncuların önüne geçme motivasyonu öne çıkıyor. Minecraft Earth oyuncuların bir araya gelerek ortaklaşa hareket edebilmelerini bile sağlamış oysa ki. Yani fikir orijinal ve özgün gözüküyor.

İşte erken erişime açılan ülkeler

Ancak ne yazık ki oyunun kat etmesi gereken biraz daha yol var. Şuan için erken erişim statüsünde olan oyun sadece şu ülkelerde oynanabiliyor: Birleşik Krallık, Kanada, Güney Kore, Filipinler, İsveç, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda, İzlanda.

İlerleyen dönemde oyunun Türkiye de dahil olmak üzere tüm ülkelerde aktif hale gelmesi bekleniyor.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız