No Man’s Sky Beyond için çökme hatasını gideren yama yayınlandı

328

Aylar süren geliştirme ve test sürecinin ardından çok sevilen No Man’s Sky oyununun yeni DLC’si Beyond piyasaya çıktı. Henüz çiçeği burnundaki bu güncelleme beraberinde oyuna bir dizi özellik de eklenmiş oldu. İyileştirilen multiplayer oyun deneyimi, VR desteği ve var olan hataların giderilmesi göze çarpan ilk değişiklikler arasında yer alıyor.

Ancak hemen her geliştiricinin başına gelebilecek şey yapımcı Hello Games’in de başına geldi ve güncellemenin sık sık çökme hatasına yol açtığı ortaya çıktı. Üstelik sadece PC için değil, konsol platformunda da oyun aniden hata verip çökebiliyordu.

Hatalar olur, fakat çökme çok daha ciddi

Aslına bakılırsa yeni çıkan güncellemelerde bir dizi hatanın olması, oyuncuların zaten aşina olduğu bir durum. Ancak oyunun tamamen çökmesi bambaşka bir şey. Akıllara “Acaba güncelleme çıkmadan önce yeteri kadar iyi test edilmedi mi?” sorusunu getiren bu durum gerçekten çok can sıkıcı olabiliyor. Oyunun en heyecanlı yerinde dahi kapanabilen oyundan zevk alabilmek mümkün olamaz neticede.

İyi haber şu ki Hello Games’in uzman geliştirici ekibi, oyunculardan yükselen homurtu seslerini vaktinde duyarak aksiyon almış ve yeni güncellemeyi hazır hale getirmiş bulunuyor. Beyond’un PC sürümü için 2.05 sürüm numaralı yeni güncellemeyi duyuran geliştirici ekip, çökme hatasına yol açan sorunun giderildiğini de açıkladı. Kuşkusuz bu olumlu bir gelişme.

Space Anomaly çökmeye yol açıyordu

Reddit’te bulunan No Man’s Sky bölümünü takip ettiğinizde oyuncuların Space Anomaly bölgesini ziyaret ettiklerinde oyunun hata verip kapandığından şikayetçi olduğunu görebiliyordunuz. Şimdi ise No Man’s Sky’ın resmî web sitesinde yayınlanan güncelleme notlarına göre Hello Games, Space Anomaly ziyaretlerinin artık sorunsuz gerçekleştirilebileceğini duyurmuş.

Öte yandan güncelleme ile giderilen tek hata çökme sorunuyla sınırlı değil. Render alımıyla alakalı hatalar, yetersiz hafıza problemleri ve VR modunu aktif edenlerin karşılaştığı bazı glitch sorunları artık tarihe karışmış. PS4 ve Xbox One platformlarında çökme hatası görece olarak daha az raporlandığından bu versiyonlara bir güncelleme ise henüz çıkmış değil. Fakat ilerleyen tarihte Hello Games, PC’nin yanı sıra diğer mecralara da yeni bir yazılım güncellemesi sunabilir.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız