Orijinal Diablo oyunu artık tarayıcı üzerinden oynanabiliyor!

367

Oyunculuk sektörüne dair getirilebilecek en büyük haklı eleştirilerden biri, stüdyo ve geliştiricilerin hayli zengin olan geçmişlerini koruma noktasında hep yetersiz kalıyor oluşları. Öyle ki günümüzde çok az stüdyo klasik oyunları yeni nesil cihazlara uyarlama noktasında aksiyon alabiliyor. Hal böyle olunca bağımsız, üçüncü parti geliştiriciler telif hakkı ve patent davalarıyla boğuşma riskini göze alarak nostaljik yapımları günümüz teknolojilerine uyarlamak için elini taşın altına koymak zorunda kalıyor.

Diablo da geliştiricisi tarafından yeteri kadar özen ve hassasiyet görmeyen bu oyunların başında geliyor. Günümüzde FPS segmentinin atası olarak kabul edilen bu oyunun kaynak kodları şu veya bu şekilde neredeyse tamamen halka açık hale gelmiş bulunuyor. Bir grup geliştirici ise bu kodları alarak internet tarayıcılarında çalışabilir hale getirdi ve çok da başarılı bir sonuç elde etti. Bu sayede Diablo’yu Google Chrome veya Firefox’ta oynayabilmek mümkün hale geldi.

Blizzard’ın en büyük yapımlarından birisi

Döneminde oyuncular arasında hayli popüler olan, medyada da geniş çaplı yer edinen Diablo’nun bugüne dek Blizzard’ın geliştirmiş olduğu en başarılı yapım olduğunu söylesek abartmış olmayız.

Ancak sebebi bilinmeyen bir şekilde tüm bu ününe rağmen Blizzard, Diablo’dan elini eteğini çekerek kendi kaderine terk etmiş. Her ne kadar sonradan Diablo III çıkmış olsa da ilk Diablo oyununun yüzüne dönüp bir daha bakan olmamış. Herhangi bir hata giderme yaması çıkmadığı gibi oyuna güncelleme de verilmemiş.

1996 yapımı oyun mevcut hatalarından arındırıldı

Neyse ki GitHub üzerinden bir proje oluşturan ve kendilerine Devilution adını veren bir grup geliştirici, orijinal Diablo oyunununda var olan hataları gidermek ve oyunu web tarayıcılarına uyarlamak için kolları sıvadı. 1996 yapımı oyun bu sayede muhteşem bir hale gelmiş oldu.

Rivsoft adındaki bir mod grubu tarafından internete uyarlanan oyun an itibariyle popüler herhangi bir tarayıcıdan oynanabiliyor.

Ancak bunun için oyunun orijinal dosyalarına sahip olmanız gerekiyor. İsterseniz GOG üzerinden Diablo’yu hemen satın alabilir ve oyunun dosyaları arasında yer alan DIABDAT.MPQ’i yükleyerek tarayıcınız üzerinden 1996 yapımı bu oyunla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız