Outer Wilds ‘in çıkış tarihi sürpriz fragmanla belli oldu

507

2017 yılında görücüye çıkan What Remains of Edith Finch oyununun yayımcısı Annapurna Interactive tarafından geliştirilen yeni Outer Wilds yapımının çıkış tarihini merak ediyorsanız, size iyi haberlerimiz var. Oyunun yayımcısı Annapurna ve yapımcısı Mobius Digital kamuoyunda büyük beklenti oluşturan oyunun çıkış tarihini yeni fragman videosuyla birlikte resmen açıkladı. Bir diğer iyi haber ise çıkış tarihine sayılı günün kalmış olması.

Bugün elde ettiğimiz bilgilere göre Outer Wilds, takvim yaprakları Haziran’a dönmeden oyuncuların beğenisine sunulacak. Mobius’un belirlediği çıkış tarihi 30 Mayıs olarak açıklandı, yani çok az bir süre sonra oyunun çıkışına şahitlik edeceğiz. PC ve Xbox One platformları için geliştirilen oyunun ilerleyen süreçte PS4 veya Nintendo Switch’e uyarlanıp uyarlanmayacağı ise henüz açıklanmış değil.

Epic Games Store’a özel olacak

Malum olduğu üzere yeni çıkan birçok oyun, özellikle de bağımsız stüdyolar tarafından geliştirilenler, belli bir süre boyunca Steam yerine Epic Games Store mağazasında yayınlanıyor. Geliştiricilere oyun satışında elde edilen paradan daha yüksek oranda ödeme yapan Epic, geçen hafta ortaya çıkan bilgilere göre Outer Wilds’i indirmek isteyenlerin tek adresi olacak.

Outer Wilds'in çıkış tarihi sürpriz fragmanla belli oldu - ProGamerTR

Epic daha önce de benzer yapımlara ev sahipliği yapmıştı. Obsidian tarafından geliştirilen The Outer Worlds ilk başta aklımıza gelenlerden. Outer Wilds’in ne kadar süre daha Epic Games Store’a özel olacağı bilinmiyor, ancak tahminler bu durumun en az 6 ay süreceği yönünde. Bu tahmini doğru kabul edersek Outer Wilds’in Steam’de yayınlanacağı tarihi Kasım ayı olarak verebilmek mümkün olur. Ki bu da pek uzun bir süre sayılmaz.

Outer Wilds ‘ın geliştirme süreci halk tarafından fonlandı

Bu arada bilmeyenler için hatırlatmakta fayda var: Outer Wilds’in geliştirme süreci tamamen halk tarafından fig.co adresinde toplanan fonlarla gerçekleştirildi. Bu dönemde Epic Games Store hala daha kurulmamıştı. Dolayısıyla oyunun geliştirilmesi için bağış yapan insanlar, Outer Wilds’in 6 ay gibi bir süre boyunca Epic’in mağazasında ücretle satılacağı fikrine pek sıcak bakmayacaklar.

Kampanya için 125 bin dolar toplama hedefi konulmuştu, ancak oyuna olan ilgi o kadar fazlaydı ki hedef yüzde 101 oranında tamamlandı ve 126 bin dolar para toplandı.