Overwatch hilecileri yakaladığında maçı otomatik bitirecek

386

Önde gelen oyun stüdyolarından Blizzard, çok tutulan battle royale konseptindeki oyunu Overwatch ’ta hilecilerle mücadele etmek için sürekli yeni yöntem ve yollar geliştiriyor. Elde ettiğimiz son bilgiler ise Blizzard’ın hilecileri fark ettiği an otomatik olarak maçı sona erdireceğine işaret ediyor.

Bu bilgi, Blizzard tarafından yayınlanan Temmuz 2019 geliştirici güncesinde yer aldı. Oyunun üst düzey yöneticilerinden Jeff Kaplan yeni anti-hile yazılımının nasıl çalışacağına dair kısa bir bilgilendirme yaptı. Maç esnasında herhangi bir oyuncunun hile yaptığı fark edilince müsabaka otomatik olarak sonlandırılacak. Fakat dürüst oyuncuların endişe etmesine gerek yok, çünkü aniden biten maçtan ötürü herhangi bir ceza almayacaklar.

Henüz yeni geliştirilen ve ne kadar verimli çalışacağı bilinmeyen bu yeni anti-hile metodu, Blizzard tarafından “yeni nesil hile tespiti” olarak tanımlanıyor. Kaplan’a göre Overwatch maçlarının aniden otomatik olarak sonlanması, hilecinin maçı kazanmasının önüne geçilmesini sağlayacak. Dürüst, sıradan oyuncular bu durumdan etkilenmeyecekler.

Nasıl çalıştığı bilinmiyor

Yalnız burada ufak bir nüans var ki, Blizzard’ın müsabakalar esnasında hilecileri nasıl tespit ettiği henüz açıklanmış değil. Muhtemelen bunun kamuoyuyla paylaşılması da planlanmıyor, aksi halde hileciler bu yönteme karşı bir taktik de geliştirebilirler. Kaplan açıklamasının devamında hile yaptığı tespit edilen oyuncuları çok ağır cezaların beklediğini de belirtti, ancak bunların ne olacağını açıklamadı. HWID veya IP ban durumu söz konusu olabilir diye tahmin ediyoruz.

Dürüst oyuncular endişe etmemeli

Malum olduğu üzere müsabakayı aniden terk eden oyuncuların Skill Rating değeri düşüyordu. Hilecinin oyundan uzaklaştırılması sonucu diğer tüm oyuncular da maçtan çıkış yapmak zorunda kalacağı için dürüst oyuncuların aklına bazı endişeler gelebilir. Fakat daha önce de temas ettiğimiz üzere bu endişe tamamen yersiz. Dürüst oyuncular herhangi bir puan veya yetenek kaybına uğramayacaklar çünkü.

Yeni tanıtılan anti-hile metodunun yanı sıra Kaplan, oyunun uzun süredir beklenen 31 numaralı kahramanının da kısa süre içerisinde görücüye çıkacağı müjdesini verdi. Fakat ne yazık ki bunun da net tarihi henüz bilinmiyor. Her gün mini-müsabakaların düzenleneceği Overwatch yaz oyunlarının da müjdesinin verildiği bilgisini paylaşmakta fayda var.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız