Playstation 5 çıktığında PS4 ile uyumlu olacak

478

Playstation ‘da olduğu gibi modern konsol pazarında yeni çıkan modellerin bir önceki modellerle pek de uyumlu olmaması, oyuncuların şikayetçi olduğu en önemli konuların başında geliyor. İlk başlarda teknik kısıtlamalar ve uyumlu cihazlardan ötürü yeni nesil oyunların eski nesil cihazlarda oynanabilmesi zaten mümkün değildi. Ancak bu sorunun hala daha, günümüzde de devam ediyor olması tamamen yeni konsol satışlarını arttırmak için benimsenen bir pazarlama taktiğinin neticesi.

Peki yeni çıkacak olan PlayStation 5 modelinde de durum böyle olacak mı? Playstation 5 sahipleri satın almış oldukları PS4 oyunlarını yeni konsollarında oynayabilecekler mi? Bu soruya PlayStation CEO’sunun cevabı “Evet” şeklinde oldu. Eğer şirket ve sektör buna olanak tanırsa CEO’nun niyeti PS4 ile Playstation 5 arasında bir köprü kurmak.

Microsoft, Sony’yi şaşkınlığa uğratmıştı

Hatırlayın, Xbox One çıktığı günden bu yana Xbox 360 oyunlarıyla uyumlu çalışıyor. Microsoft’un attığı bu geriye dönük uyumluluk adımı, içerdiği üstün mühendislik ve yazılım teknolojisi sayesinde Sony’yi hayli şaşırtmıştı. Xbox One ve PlayStation 4 işlemci mimarisi açısından eski modellerden ayrışıyordu, ancak aralarından sadece Xbox One eski 360 oyunlarıyla uyum sağlıyordu. Eski nesil oyunları destekliyor olması Microsoft’un hanesine artı olarak yazılmıştı. Yeni çıkacak olan konsolların da aynı x86 mimarisi üzerine inşa edilmesi planlanıyor. Eğer bu gerçekleşirse Sony’nin PS5’te PS4 oyunlarını destekleyememesi için geriye hiçbir sebep kalmayacak. Tabii pazarlama stratejisi olarak bunun aksi karar alınmazsa.

CEO olumlu sinyal verdi

PlayStation’un yeni CEO’su Jim Ryan, bir sonraki PS modeli için iki muhtemel senaryodan bahsetti. Bunların ilki çoğu oyuncunun Xbox One’da kullandığı ve memnun kaldığı geriye dönük uyumluluk desteği. İkincisi ise Ryan tarafından “çarpraz nesil oyun deneyimi” olarak nitelendiriliyor. Buna göre Sony’nin kendi sunucuları oyuncuların PS4 veya yeni çıkacak olan konsol modelini kullandıklarıyla hiç ilgilenmiyor. Hala arkadaşlık kurmaya devam edebileceksiniz. Haliyle bu Sony için ciddi bir teknolojik engel sayılmaz. Fakat şirketin politika olarak bunu istiyor olması gerek. Bugüne dek çarpraz oyun desteğine hep mesafeli duran Sony’nin günün sonunda bu teknolojiye yeşil ışık yakması elbette ki sevindirici bir gelişme.