PlayStation 5 ‘in çıkışını bekleyenlere kötü haber

567

Çok değil, bundan sadece bir hafta kadar önce Sony yeni çıkaracağı PlayStation 5 konsoluna ilişkin ilk resmî açıklamasını kamuoyuyla paylaştı. Aslında bu açıklama sadece yeni nesil konsolun yolda olduğunu belirten, herkesin malumu olan bir demeçten ibaretti. PlayStation 5 ’in çokça merak edilen çıkış tarihi veya perakende fiyatı paylaşılmış değildi. Şirket, daha doğrusu PS4 ve PS Vita’nın mimari tasarım lideri Mark Cerny, yeni konsolun 2019 yılı içinde piyasaya çıkmayacağını açıklamıştı.

Bunun dışında Sony’nin çok da spesifik açıklamalar yaptığını söyleyebilmek mümkün değil. Neyse ki bugün elde ettiğimiz yeni bilgiler, PlayStation 5 ’in ne zaman çıkacağına dair daha iyi fikir sahibi olmamızı sağlayabilecek.

PlayStation 5'in çıkışını bekleyenlere kötü haber - ProGamerTR

WSJ muhabiri Twitter’dan paylaştı

Wall Street Journal’de muhabir olarak çalışan Takashi Mochizuki, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Sony’nin muhabirlere PlayStation 5 ’in önümüzdeki 12 ay içinde satışa sunulmayacağını söylediğini belirtti. Haliyle bu da konsolun 2020’den önce perakende mağazalarının raflarını süslemeyeceği anlamına geliyor. Muhtemelen yılın ilk aylarında konsolun çıkışına şahitlik edebiliriz.

Microsoft cephesi sessizliğini koruyor

Bugüne dek birçok söylenti ve dedikodu kaynaklı haberde 2020 yılının oyun konsolları açısından hayli rekabetli geçeceği konuşuluyordu. PlayStation 5 ’in ve Xbox One 2’nin çıkması beklenen bu tarihle ilgili Microsoft cephesinden herhangi bir açıklama yapılmış değil.

Gerçi E3 2018’deki basın toplantısında Phil Spencer, Xbox’un birçok farklı versiyonunun geliştirileceği bilgisini paylaşmıştı. Fakat bu açıklamanın devamı gelmedi. Muhtemelen Haziran ayında düzenlenecek olan E3 2019’da Xbox modellerine ilişkin daha detaylı bilgiye ulaşmış olacağız.

Diğer yandan Sony, Microsoft’un katılacağı E3’te karşımıza çıkmayacak. Hal böyle olunca Cerny’nin geçtiğimiz hafta PS5’e dair yaptığı açıklamalar, uzun bir süre boyunca elimizdeki tek bilgi kırıntıları olmayı sürdürecek.

8K çözünürlüğü destekleyecek

Çok fazla detaya girmiş olmasa da Sony’nin önde gelen yöneticilerinden Mark Cerny, şaşırtıcı bir şekilde PlayStation 5 ’in çok güçlü bir konsol olacağı beklentisini oluşturdu. Oyunları 8K çözünürlükte çalıştıracağı söylenen yeni konsolun özel bir AMD üçüncü nesil Ryzen işlemcisinden güç alacağı, bugüne dek kullanılanların aksine HDD yerine SSD ile çok daha kısa yükleme süreleri sunacağı belirtildi.