Pokemon GO için Apple Watch desteği sonlanıyor

479

Türkiye’yle birlikte dünyayı kasıp kavuran Pokemon GO ’nun yapımcısı Niantic Labs, Apple’ın geliştirdiği giyilebilir akıllı saat modeli Apple Watch için desteğini sonlandırma kararı aldığını duyurdu. Pokemon GO’nun web sitesindeki bir destek dökümanında yer alan bu bilgi, Apple Watch kullanıcılarını hayal kırıklığına uğrattı. Buna göre 1 Temmuz tarihinden itibaren Pokemon GO oyuncuları akıllı saatleriyle cep oyunu eşleştirme imkânından mahrum kalacaklar.

Pokemon GO için Apple Watch desteği sonlanıyor - ProGamerTR

Pokemon GO 2016’dan beri destekleniyordu

Çok kısa süre içerisinde sonlanacak olan Apple Watch desteği, Pokemon GO için 2016’nın Aralık ayında duyurulmuştu. Bu sayede mobil oyunu oynarken akıllı saatin adım sayma özelliğinden faydalanılabiliyordu.

Keza 1 Temmuz’a kadar Apple Watch artık oyunculara yakınlardaki bir Pokemon’u veya PokeStop durağını haber verebilecek. Yeni bir madalya kazandıklarında veya yeni bir Pokemon yumurtası çatladığında da bildirimde bulunabilecek. Ancak daha önce de dediğimiz gibi, 1 Temmuz’a dek.

Yine de telefonu açık tutmak gerekiyor

Burada bir kafa karışıklığını gidermekte yarar var: Apple Watch tek başına oyuncuların Pokemon yakalamasını sağlayabilecek donanımda değil. Bunun için Pokemon GO yüklü telefonun sürekli açık olması gerekiyor. Hücresel veri ve GPS’in de aynı şekilde aktif olma şartı aranıyor.

Üstelik Pokemon GO’ya en son eklenen Adventure Sync isimli yeni özellik, Apple Watch’ın adım sayma özelliği yerine iOS’taki Apple Health uygulamasından veri çekmeye başlamıştı. Android kullanıcıları için de Google Fit uygulaması baz alınıyordu.

Başka cihazlara gerek kalmadı

Niantic’in destek sayfasında yer alan bilgiler, şirketin aldığı bu kararla Pokemon avlamak veya yeni yumurta çatlatmak için ihtiyaç duyulan cihaz sayısını teke indirmeyi amaçladığını gösteriyor. Gerçekten de artık tek bir akıllı telefonla hem adım sayabilmek, hem de Pokemon yakalayabilmek mümkün hale gelmiş durumda. İki ayrı cihazla uğraşmaya gerek kalmadı.

Adventure Sync adı verilen bu yeni özelliği kullanabilmek için oyuncuların Pokemon GO ile sağlık uygulamasını eşleştirmeleri gerekiyor. Tabii bunun için de telefonlarında desteklenen bir fitness uygulamasının yüklü olması şartı aranıyor. 1 Temmuz’a kadar opsiyonel olarak bu özellik aktif edilebilecek, fakat sonrasında Apple Watch desteği tarihe karışacak.