Project Scarlett adıyla bildiğimiz Xbox Series X resmen tanıtıldı

105

ABD’li teknoloji devi Microsoft yeni nesil oyun konsolu Xbox Series X ’i resmen tanıttı. Kule şeklindeki siyah renkli tasarımıyla dikkat çeken modelin satışına önümüzdeki aylarda başlanacak. Bugüne dek adı “Project Scarlett” olarak bilinen konsol bugüne dek Microsoft tarafından üretilmiş en güçlü model olma özelliğine de sahip. Oyuncular 4K çözünürlük desteğiyle ultra sessiz oyun oynama deneyimini yaşayabilecekler.

Xbox Game Studios tarafından duyurusu yapılan Xbox Series X modeli çıktığında oyuncular mevcut Xbox One X’ten dört kat daha güçlü bir konsola yükseltme yapabilecekler. Her ne kadar gücü çok fazla artmış olsa da sanılanın aksine yeni nesil bu model çok sessiz ve verimli çalışacak.

Bu arada paylaşılan tüm görsellerde konsolun dikey eksende kullanıldığı görülüyor olsa da şirketin açıklaması cihazın yatay olarak da kullanılabileceği yönünde. Xbox Kablosuz Kumanda ile uyumlu çalışacak modelin çekim gücü arttırılmış, böylece oda içerisinde dağılmış birden fazla oyuncunun sorunsuz bir deneyim yaşaması sağlanmış.

Oyun koluna ‘Paylaş’ butonu eklendi

Microsoft konsolu tanıtırken yeni nesil oyuncu kolunu da görücüye çıkarmaktan geri durmadı. Xbox Elite Series 2 Kablosuz Kumanda’dan esinlenerek tasarlanmış D-pad’e ev sahipliği yapan kolda bir de “Paylaş” butonu var. Windows 10 ve diğer tüm Xbox One modelleriyle uyumlu çalışacak olması cabası. Yani eski modellerden geçişin kusursuz olması sağlanacak.

120fps’e kadar destekleyecek

4K/60fps’nin yanı sıra 120fps’e kadar anlık görüntü aktarımını destekleyen konsolun Değişken Yenileme Oranı ve 8K çözünürlük gibi gelişmiş özelliklere ev sahipliği yapması ciddi bir avantaj. Yeni konsol için özel bir işlemci geliştiren ve bu noktada AMD ile işbirliğine giden Microsoft, rakiplerinin de ötesinde bir performans vaadinde bulunuyor. HDD yerine SSD teknolojisinden güç alan konsolun oyunları yükleme hızı da kesinlikle iyi.

Geçmiş Xbox modelleri için üretilen tüm oyunları kısa süre içinde desteklemeye başlayacak olan konsolda Xbox Game Pass gibi mevcut servislerden faydalanabilmek mümkün hale gelecek. Hâlihazırda birçok oyun stüdyosu yeni nesil bu model için oyun geliştirmeye başladı bile. Sengua’s Saga: Hellblade II bu yapımlardan birisi.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız