PS4’e özel Driveclub oyunu 2020’de kapanacak

601

Bugüne dek ne PC, ne de Xbox platformunda yayınlanmayan, sadece PS4’e özel geliştirilen Driveclub oyunu yakında yayından kaldırılacak.

Konuya ilişkin Sony cephesinden yapılan açıklamada Driveclub için yolun sonuna gelindiği, oyunun tüm sunucularının önümüzdeki yıl itibariyle kapanacağı belirtildi. Buna göre oyuncular 31 Mart 2020 tarihine kadar online olarak yarış yapmayı sürdürecekler. Bundan sonra Driveclub, Driveclub VR ve Driveclub Bikes yapımları sadece çevrimdışı olarak oynanabilecek. Kuşkusuz bu üzücü bir gelişme.

PS4'e özel Driveclub oyunu 2020'de kapanacak - ProGamerTR

Sayılı günü kaldı

Şu aralar Driveclub’un gerçek çevrimiçi modunu oynamak için en doğru zamanlar. Çünkü 31 Ağustos 2019’dan sonra hem oyunun kendisi, hem de diğer tüm DLC paketleri PSN Store mağazasından kaldırılacak.

Yani bu tarihten sonra oyunu satın alabilmek de mümkün olmayacak. Fakat oyunu kütüphanesinde bulunduran oyuncular için son çevrimiçi oynama tarihi olarak 31 Mart 2020’ye işaret ediliyor.

Oyunu satın alanlar ne yapacak?

Evet, gelelim çokça merak edilen bu sorunun cevabına: Oyunu halihazırda satın almış, para ödemiş olanlar ne yapacak? Sony para iadesi gerçekleştirecek mi? Kısa cevap: Hayır.

Oyunu satın almış olan kişiler sunucular kapansa dahi tek kişilik oyun modunda vakit geçirmeye devam edebilecekler. Ancak isminden de anlaşılacağı üzere Driveclub daha çok çevrimiçi oynanmak üzere tasarlanmış bir yapım. Sosyalleşme odaklı bu multiplayer yapımın sunucuları kapandığı zaman geriye keyif alınabilecek pek de bir şey kalmıyor doğrusu. Çok oyunculu yarışlar, liderlik tahtaları ve sezonluk düzenlenen özel ralliler çevrimdışı modunda çalışmayacağı için artık bir anlam taşımayacak.

Kapanma kararı pek de sürpriz olmadı

Aslına bakılırsa Driveclub için alınan bu kapanma kararı sürpriz sayılmaz. İlk kez 2014 yılında piyasaya sürülen ve üst düzey grafikleri, gelişmiş çevrimiçi oyun yapısı ve gerçek hayattan birebir uyarlanmış yarış arabası modelleriyle Driveclub çağının çok ötesindeydi.

Fakat ne yazık ki oyun henüz ilk yılındayken barındırdığı hataları ve geç çıkan güncellemelerinden ötürü çokça eleştirildi. Öyle ki oyun için ilk DLC 2 yıl sonra, 2016’da dağıtıldı. Aynı dönemde Sony, Driveclub’ın geliştiricisi Evolution Studios’un kapandığını da duyurmuştu.