PS5 ve Xbox One 2’a dair yeni bilgiler gün yüzüne çıktı

575

Sony ve Microsoft cephesi şu sıralar PS5 ve Xbox One 2’ye dair sessiz sedasız çalışmalarını yürütmeyi sürdürüyor. Resmî hiçbir açıklama kamuoyuyla paylaşılmıyor olsa da söylenti ve dedikodu kaynaklı bazı haberlerden söz edebilmek mümkün.

Birbirinin en büyük rakipleri olan bu oyun konsolları, kendilerine has bir ekosisteme ve kullanıcı kitlesine ev sahipliği yapıyorlar. Yıllardan beri bir türlü bitmeyen ve kazananı sürekli değişen bir savaş yaşayan iki dev, yeni kozlarını yakında paylaşabilir. Tabii bu esnada biz oyuncuların da cüzdanlarını boşaltmış olacaklar!

PS5 ve Xbox One 2'a dair yeni bilgiler gün yüzüne çıktı - ProGamerTR

PS5 8K çözünürlüğü destekleyecek

Bugünlerde elde ettiğimiz bazı bilgiler, yeni PS5’in yolda olduğuna işaret ediyor. Sony’nin yeni nesil PlayStation oyun konsolu, son çıkan modelde de bulunan DualShock oyun kumandalarına ev sahipliği yapacak. 2020 yılı içinde piyasaya çıkması beklenen PS5’in 8K HDR TV’lerle uyumlu çalışacağı ve muhteşem detayları olanca netliğiyle oyunculara göstereceği belirtiliyor. Bu durumda oyuncuları yeni bir dert daha bekliyor olacak: PS5’i satın almak için ayrı, 8K destekli bir TV almak için ayrı bütçe gerekecek.

Xbox tarafında ne var?

Gelelim bir sonraki Xbox modeline. İsminin gizli tutulmasını isteyen çeşitli kaynaklar, çok daha güçlü Xbox One 2’nin piyasaya çıkacağına işaret ediyorlar. Tahminler yeni oyun konsolunun daha fazla RAM, genişletebilir dahili hafıza ve yüksek çözünürlük vaat edeceği yönünde. Öte yandan oyunculara mevcut konsollarını vererek yeni modeli aradaki farkı ödeyerek satın alma seçeneğinin de sunulması bekleniyor.

Bu olursa gerçekten harika olur. Fakat bazı oyun editörleri bu beklentinin boşa olacağı kanaatinde. Yine de Microsoft’un oyunculara kendi konsollarını oluşturma seçeneği sunması sadece müşterilerin değil, kârlılık noktasında şirketin de faydasına olabilir.

Oyun konsollarına ilgi azalabilir

Yeni nesil amiral gemisi akıllı telefon modelleriyle oyunculuğun artık cepte taşınabilir hale geldiği artık bir sır değil. Hal böyle olunca insanlar çok pahalıya mal olan ve gereksiz özelliklerle dolu bir konsola para vermektense, akıllı telefon almaya yönelebilir. Kim bilir, belki de gelecekte Sony ve Microsoft’un cep telefonu çıkarmasına da şahitlik edebiliriz.