PS5’in APU ‘su NVIDIA GTX’den daha iyi performans verecek

378

Şu sıralar konsol piyasası hiç olmadığı kadar hareketi. Nintendo’nun yeni nesil Switch modelini çıkaracağına dair iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Diğer yandan ise Microsoft, yeni Xbox konsol ürününü geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor. Sony de boş durmayıp PlayStation 5’e dair AR-GE faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor.

Firmalar her ne kadar sessiz sedasız iş yürütmeye özen gösteriyor olsalar da ara ara yeni konsol modellerine ilişkin sızıntı kaynaklı haberler gündeme gelmiyor değil. Mesela şuan için PS5’e dair teknik detaylar kesinlik kazanmamış durumda, ancak elde ettiğimiz bir son dakika bilgisi konsolun modern bir oyun bilgisayarı kadar güçlü olacağına işaret ediyor. Buna göre PS5’te kullanılacak olan APU, popüler ekran kartı üreticisi NVIDIA’nın GTX 1080 modelinden çok daha iyi performans verecek.

Gonzalo isimli APU kullanılacak

Daha önce de belirttiğimiz üzere tüm bu bilgiler henüz “iddia” aşamasında teyide muhtaç. Ancak görünen o ki Firestrike benchmark programında PlayStation 5 test edilmiş ve sonuçlar internette paylaşılmış. Bu bilgiler doğru kabul edersek PS5’te Gonzalo APU’nun kullanılacağını söyleyebilmemiz mümkün. Birçok oyun geliştiricisi ise şimdiden PS5’in üst düzey işlemci gücüne dayanarak grafik kalitesi seviyesini yükseltmek için düğmeye basmış bulunuyorlar. Yakın gelecekte çok daha gerçekçi ve çözünürlüğü daha yüksek oyunlar hayatımıza girebilir.

PS4’ten 4 kat daha güçlü olacak

Benchmark sonucundaki rakamlara baktığımızda Sony’nin yeni konsolunun baz PlayStation 4 modeline kıyasla en az 4 kat daha güçlü olacağı çıkarımında bulunabiliriz. Keza NVIDIA’nın piyasadaki en güçlü ekran kartlarından GTX 1080’i geride bırakacak kadar güçlü bir birleşik ekran kartı ve işlemcinin PS5’te kullanılacağı da görülebiliyor. Eğer bu bilgiler isabetliyse, Sony’nin oyun konsolunun çok ciddi bir mesafe kat ettiği pekala söylenebilir. Ancak dediğimiz gibi, tüm bu bilgiler asparagas da çıkabilir. O yüzden bir nebze temkinlik yaklaşmakta fayda var.

Öte yandan belirtmemiz gereken bir diğer husus da Gonzalo APU’nun hala daha geliştirme sürecinde olduğu gerçeği. Yani PS5 konsolu seri üretime geçene kadar ekran kartı ve işlemcinin teknik değerleri olumlu veya olumsuz yönde değişiklik gösterebilir.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız