Quake II RTX, ray-tracing teknolojisinin nelere kadir olduğunu gösterdi

472

Yeni grafik teknolojilerini tanıtırken şirketler genelde göz kamaştırıcı, muhteşem manzaralar ve fotorealistik görselleri videolarında kullanırlar. Hem yazılımsal, hem de donanımsal olarak kompleks işlemlerin uyum içerisinde gerçekleştirildiği bu tanıtım videolarına hepimiz aşina sayılırız.

Fakat Nvidia’nın son hamlesi, Software’in popüler ve nostaljik FPS oyunu Quake II’yi küllerinden yeniden doğdurmak şeklinde oldu. Bu sayede Nvidia’nın baştan aşağıya yenilenen, sıfırdan geliştirilen ray-tracing teknolojisinin ne kadar başarılı olduğunu ve eski oyunları dahi ne kadar güzelleştirebileceğini görmüş olduk.

1997’de hayatımıza girmişti

Bilgisayarlarda CD-Rom’ların yavaş yavaş kullanılmaya başlandığı dönemlerde, 1997 yılında Quake II görücüye çıkmıştı. Software’in bugün bile geliştirmiş olduğu en başarılı yapımlardan biri sayılan, Doom’un hemen ardından sıralanan Quake kısa sürede hit haline gelmişti. Öyle ki Quake’i takip eden onlarca farklı FPS oyunu da sonradan piyasaya sürülmüştü.

Quake’in Doom’dan ayrıldığı en önemli nokta ise gerçek zamanlı 3D rendering teknolojisini kullanıyor olmasıydı. Bugün bu teknoloji pek bir anlam ifade etmiyor olabilir, ancak dönemine göre müthiş bir teknoloji hamlesiydi.

Quake II 21. yüzyıl teknolojilerine uyarlandı

Şimdilerdeyse Nvidia, yeni ray-tracing teknolojisini ve RTX ekran kartı serisini tanıtmak için Quake II’yi baştan aşağıya revize etti. Quake II RTX modu, oyundaki karakter ve bölüm modellemelerinin 21. yüzyıl teknolojilerine uyarlanmış halinden başka bir şey değil. Oyun akışı hala aynı, fakat desenler de yenilenmiş. Işıklandırmalar da aynı şekilde, değişimden payını almışa benziyor.

Bu noktada Quake II RTX’i sadece basit bir mod olarak tanımlamak haksızlık olur. İsminden de anlaşılacağı üzere oyun, Nvidia’nın en son grafik işleme teknolojisi için gerçek bir demo niteliğinde. Nvidia RTX ekran kartına sahip olan oyuncuların ray-tracing teknolojisi sayesinde ne kadar keyifli bir oyun deneyimi yaşayacağını aşağıda yer alan oyun içi videosuna bakarak anlayabilmek artık mümkün.

Tabii tüm bunlar için en azından NVIDIA GeForce RTX 2060 ve 8 GB RAM’e sahip bir bilgisayar kullanmak gerekecek. Şuan için oyun Windows 7 ve Ubuntu 16.04 veya üstü işletim sistemleriyle çalışıyor. Eğer PC’niz bu sistem gereksinimlerini karşılıyorsa Steam üzerinden Quake II RTX’i ücretsiz olarak indirebilmeniz mümkün.