Resident Evil oyunları Nintendo Switch’e uyarlanacak

700

Hayatta kalma oyunu olarak tanımlayabileceğimiz Resident Evil, Japonya menşeli oyun stüdyosu Capcom tarafından geliştirilmiş ve ilki 1996 yılında PlayStation için yayınlanmış köklü bir seri yapımı. Ülkemizde de hatırı sayılır miktarda oyuncu tarafından beğeniyle oynanan oyun, günümüzde popüler konsollar ve PC platformunda satın alınabilir durumda.

Geçtiğimiz yıl Capcom, seriye dahil olan iki Resident Evil oyunu Nintendo Switch konsoluna uyarlayacağı haberini resmen duyurmuştu. Eğer Switch üzerinde daha fazla Resident Evil oyunu oynamak istiyorsanız Capcom’un size iyi bir haberi var: Üç yeni oyun daha konsola hazırlanıyor!

Resident Evil oyunları Nintendo Switch'e uyarlanacak - ProGamerTR

Oyunların listesi açıklandı

Yapılan duyuruda seriye dahil bulunan ve Nintendo Switch konsoluna uyarlanacak olan oyunların listesi de yer aldı. Bu oyunlar sırasıyla Resident Evil, Resident Evil 0 ve Resident Evil 4 olarak belirtildi.

Adı geçen oyunların hiçbirisi yeni sayılmaz, ancak daha önce hiç oynamadıysanız veya uzun bir aradan sonra tekrar oynayacaksanız, 2019 yılında Switch’e gelmesi beklenen bu kaliteli yapımlarla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Şu aşamada oyunların çıkış tarihiyle alakalı kesin bir gün verilmiş değil. Keza Capcom’un benimseyeceği fiyat politikası da meçhul.

RE7 geçtiğimiz yıl çıkmıştı

Öte yandan serinin en son oyunu R.Evil 7, geçtiğimiz yıl Switch platformu için “bulut yayıncılığı” formatında yayınlanmıştı. Bilmeyenler için kısaca bahsetmek gerekirse bu yeni formatte bulut bilişim teknolojisinden faydalanılıyor. Oyun doğrudan Switch donanımı üzerinde değil de, Nintendo’nun kendi sunucularında çalıştırılıp internet bağlantısı aracılığıyla Switch’in ekranına aktarılıyor.

Bulut bilişim teknolojisi kullanılmayabilir

Bu formatın tercih edilmesinin tek muhtemel sebebi, Switch’in R.Evil 7’yi oynatacak kadar güçlü bir donanıma sahip olmaması. Önümüzdeki 2019 yılında görücüye çıkacak olan serinin yeni oyunlarında bulut yayıncılığı teknolojisinin kullanılması ise beklenmiyor. Malum, oyunlar pek yeni sayılmadığı için çok fazla donanım ve sistem gereksinimine ihtiyaç duymayacaklar.

Evet, Japon oyun devi Capcom’un Switch platformuna özel bir ilgi duyduğu herkesin malumu. Umudumuz seriye yeni dahil olacak olan Resident Evil oyunlarının da PS4, Xbox One ve PC ile birlikte Nintendo Switch’e uyarlanması.