Sony PlayStation 5’e oyun geliştirmek için kolları sıvadı

671

Japon teknoloji ve eğlence devi Sony’nin yeni nesil PlayStation 5 konsolunu geliştirme çalışmalarına devam ettiğine dair haberler uzun süredir gündemde. Şirketin ürün gamındaki en performanslı ürün olan PlayStation 4 Pro’nun çok daha üstün donanımlı bir versiyonu olması beklenen PS5’in 2020 yılı içerisinde duyurulması da beklentiler arasında yer alıyor. Ancak tüm bunlar henüz söylenti aşamasında, Sony cephesinden herhangi bir teyit açıklaması yapılmış değil.

Şimdilerdeyse Sony’nin şimdiden PlayStation 5 için oyun geliştirme çalışmalarına ağırlık verdiği iddiası gündeme geldi. Red Dead Redemption veya Fortnite gibi konsolla özdeşleşmiş kaliteli yapımların PS5’e de uyarlanması söz konusu.

Sony PlayStation 5'e oyun geliştirmek için kolları sıvadı - ProGamerTR

Stüdyolar şimdiden kolları sıvadı

Uzakdoğu Asya’nın oyun pazarıyla ilgili yaptığı araştırmalarıyla bilinen Niko Partners’te analist olarak çalışan Daniel Ahmad, VG247’de yer alan haberde Sony’nin bazı stüdyolarla el sıkışarak PS5 oyunları geliştirmeye şimdiden başladığını belirtti. Aynı analist ResetEra’da kaleme aldığı yazıda ise “Genel olarak Sony’nin personel kadrosunun büyük kısmı an itibariyle PS5’e odaklanmış durumda. Halen daha yeni nesil konsol ile ilgili konuşmak için erken, ancak Oyun Geliştiricileri Konferansı başlamadan önce fısıltı gazetesinden bir şeyler kapabilmeyi umuyorum” dedi.

Haberler güvenilir bir kaynaktan

PlayStation 5’in henüz ne zaman çıkacağı netlik kazanmamışken PlayStation 5 için oyun geliştirme hazırlıklarının başladığına dair olan bu haber elbette ki çok önemli. Üstelik haberin kaynağı olarak gösterilen Ahmad’ın sektörde gayet itibarlı bir “sızıntı” geçmişi olduğunu da söyleyebiliriz.

Üstelik yeni nesil konsolların başarıya ulaşmalarında oyunların payı kesinlikle yabana atılacak gibi değil. Örneğin Nintendo, Switch isimli taşınabilir konsolunu The Legend of Zelda: Breath of the Wild oyunuyla beraber tanıtmıştı ve bu hareket Switch’in popülaritesini çok daha ileri bir seviyeye taşımasına yardımcı olmuştu. Keza Xbox da Forza Horizon serisini yeni konsol tanıtımlarında bir hayli kullandı. Sony’nin amacı aynı şeyi PlayStation 5 ile yapmak olsa gerek.

Ancak daha önce de dediğimiz gibi, PS5’in çıkış tarihi hala gizemini koruyor. Bu tür sızıntı kaynaklı haberlere ise her ne kadar güvenilir kaynaklara dayanıyor olursa olsun, temkinli yaklaşmakta fayda olabilir.