Sony’nin X düğmesi açıklaması Twitter’ı ikiye böldü

267

Yıllardan beri PlayStation oynayan herkes göre göre DualShock kollarındaki 4 ana düğmeye aşina olmuştur. Evet, kolun sağ tarafındaki kare, daire, üçgen ve çarpı işaretinden bahsediyoruz. Peki sizce bu çarpı işareti mi yoksa X harfi mi? Bugüne dek bu sorunun cevabı çokça tartışıldı ve Sony cephesinden herhangi bir kesin açıklama gelmedi. Neyse ki şimdilerde Japon eğlence devi bu tartışmaya kökünden son verecek paylaşımı Twitter’dan yaptı.

Bahsi geçen butonun “X” harfi olduğunu ve buna “çarpı” diyenlerin hatalı olduğunu iddia eden bir tweeti alıntılayarak cevap veren PlayStation İngiltere resmî hesabı, tartışmaya noktayı koydu. Düğmenin kesinlikle ve resmî olarak “çarpı” olduğu böylece netlik kazanmış oldu.

Mantıklı bir açıklaması var

Sony’nin bu açıklaması ise kesinlikle mantıklı. Çünkü diğer tüm düğmeler şekillerden oluşuyor, harflerden değil. Bu sebeple “çarpı” olan düğmeye “X” harfini verirseniz, diğer butonlara da başka harfleri atamanız lazım. Daire simgesine zorlayıp “O” diyebilirsiniz ama peki ya diğer butonlar?

Nitekim Sony de yaptığı paylaşımın devamında “çarpı” işareti için “O X ise diğer düğmeler hangi harfler?” sorusunu sorarak savını güçlendirdi. Akıllıca. Paylaşımın aldığı RT ve FAV sayısına bakılırsa bu paylaşımın yapılması uzun süredir bekleniyordu.

Bir tartışmalı konu daha rafa kaldırıldı

Günün sonunda Sony’nin çok ahım şahım bir sorunu giderdiği söylenemez, ancak oyun dünyasının uzun süredir üzerinde bir anlaşmaya varamadığı konu nihayete kavuşmuş oldu. PlayStation markasının X’in çarpı işareti olarak kullanıldığını, X harfini temsil etmediğini resmen tanımlamış olması, bunu da Twitter üzerinden yapması ile artık bu tür tartışmaları en azından bir süreliğine duymuyor olacağız. En azından böyle olmasını umardık.

Ancak bazı inatçı ve ısrarlı PlayStation tutkunlarına göre konu kesinlikle kapanmış değil. Sony’nin attığı paylaşımın altına gelen cevaplara bakacak olursak, çarpı işareti yerine X harfinin kullanıldığını söyleyenler bu iddialarında hala kararlılar. Görünen o ki Sony ne derse desin, bazı insanlar “X”i hala harf telaffuz etmeye devam edecekler. Ne diyelim, kendi bilecekleri iş.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız