Uluslararası gerginlik e-Spor ‘a sıçradı!

433

ABD ile İran arasında yaşanan siyasi gerilim; Amerikan hükümetinin League of Legends oyununu İran ve Suriye sınırlarında resmi olarak yasaklama kararı almasına kadar evrildi.

UZUN SÜREN GERGİNLİK

            Bilindiği üzere ABD ve İran uzun süredir gergin bir ikili ilişkiye sahip. Geçtiğimiz günlerde ABD’ye ait insansız hava aracının vurulmasıyla zirveye tırmanan gerilim, beraberinde yaptırımların yanı sıra askeri müdahaleyi dahi gündeme getirmişti. Nitekim ABD hükümeti kimsenin tahmin etmeyeceği bir yaptırım kararı aldı ve ilk kez bir oyuna erişimi İran ve Suriye için kapatmış oldu. Sadece oyun olarak değil Orta Doğu’da hızlı bir şekilde kalkınmakta olan e-spor sektörünü de etkileyecek bu gelişmenin tam sonuçları önümüzdeki haftalarda belli olacak.

OYUNCU TOPLULUĞU TEPKİLİ

            2009 yılından bu yana oyun camiasının neredeyse her dönem zirvesinde kalmayı başaran League of Legends, popüleritesini yeni gelen Taktik Savaşları moduyla daha da artıracak gibi görünüyor. Bu sayede dünyada giremediği ülke kalmayan oyunun süresiz olarak İran ve Suriye’den erişilemez hale gelmesi de tepki dozunu yükseltmiş durumda. Sadece yaptırım uygulanan ülkeler değil; ABD ve Avrupa’daki oyuncu kitlesi de politikacıların hata ve agresifliklerinin sivil oyuncu kitlesini etkileyecek, onlara zarar verecek uygulamalar doğurmasını eleştirmeye devam ediyorlar.

KADIN KARAKTERLER YASAKLANMIŞTI

            Güncel seviyede olmasa da yıllar önce ABD ile İran arasında farklı bir e-spor gerginliği daha yaşanmıştı. İran hükümeti, League of Legends İran bölge turnuvası sırasında robot olan Orianna da dahil olmak üzere tüm kadın şampiyonları yasaklamıştı. Bu durum her ne kadar yerel bir uygulama olup resmi olarak ABD’yi ilgilendirmeyecek olsa da, franchise sahibi ülkenin yetkilileri defalarca İran’ın spor bakanlığına uyarıda bulunmuştu. Bir süre sonra ise özellikle destek şampiyonu seçiminin zorlaşması sebebiyle bazı kadın şampiyonlara erişim hakkı sağlanmaya başlanmıştı.

            Hali hazırda İran ve Suriye sınırları içerisinden oyun bağlanılmak istendiği anda “erişim sağlanamamaktadır” uyarısı çıkmaktadır. Bu e-spor yaptırımının sadece League of Legends ile sınırlı kalmayacağı, diğer oyunlara da sıçrayabileceği kısa vadede beklenen gelişmeler arasında yer alıyor.