Windows 10 Oyun Çubuğu yeni özelliklerle güncellendi

612

Windows 10 işletim sistemiyle çalışan bilgisayarlarda yüklü bulunan “Oyun Çubuğu” veya İngilizce adıyla “Game Bar”, Microsoft cephesinden yapılan açıklamaya göre bugünden itibaren yeni özelliklerle güncellenecek.

Şuan için beta test sürecinde olan güncelleme, bahsi geçen çubuğa Spotify kontrol tuşlarını getirecek. Dileyen kullanıcılar bu çubuktaki buton sıralamasını değiştirebilecekler. Halihazırda Xbox Insider programına kayıtlı olan Windows 10 kullanıcıları, Xbox Insider Hub uygulaması aracılığıyla bu yeni özellikleri açık hale getirebilecekler. Tabii bunun için kullandığınız sürümün Windows 10 build 17763 ve üzeri olması lazım.

Windows 10 Oyun Çubuğu yeni özelliklerle güncellendi - ProGamerTR

Başlat + G = Oyun Çubuğu!

Eğer siz de Windows 10 kullanıyorsanız, oyun çubuğunu Başlat + G tuşlarına beraber basarak açabilirsiniz. Bu tuş kombinasyonu ekranın alt kısmına küçük bir pencere açacaktır. Oyun içinden ekran görüntüsü almak veya takipçileriniz için canlı yayın başlatmak gibi oyuncuların işine yarayacak birçok farklı görev bu çubuk üzerinden halledilebiliyor.

Yeni gelecek olan güncelleme, bahsi geçen bu çubuğa Spotify’ı da dahil edecek. Bileşenler menüsünden aktif hale getirildiğinde Spotify’deki müziklerinizi oyun çubuğundan kontrol edebilmek oyunculara ciddi kolaylık sağlayacak. Yalnız ilk kez kurulum yapacak olanlar için, Spotify kullanıcı bilgilerini vermek gerektiğini de hatırlatalım.

Görüntü düzenleme özelliği eklendi

Spotify’a doğrudan erişim imkânı sunacak olan yeni oyun çubuğunda bulunan bir diğer beta aşamasındaki özellik ise alınan ekran görüntülerini düzenleme imkânı. Microsoft’un açıklamasına göre ekran görüntüsünü aldıktan sonra doğrudan Game Bar galerisi üzerinden bu fotoğrafa yazı, emoji veya başka bir görsel ekleyebilmek mümkün olacak.

Öte yandan oyun çubuğunun artık Xbox Sosyal bileşenine ev sahipliği yapacağını da belirtmiş olalım. Böylelikle doğrudan Xbox uygulamasını açmaya gerek kalmadan, oyun çubuğu üzerinden o an çevrimiçi olan tüm arkadaşlarınızı ve oynadıkları oyunları görebileceksiniz. Daha detaylı bilgi için yine çubukta bulunan buton aracılığıyla ana Xbox App’ini çalıştırabilmeniz mümkün.

Özelleştirme seçenekleri öne çıkıyor

Daha önce de bahsettiğimiz üzere oyun çubuğuna gelen yeniliklerin başında “özelleştirme” seçenekleri geliyor. Bundan böyle Windows 10 kullanıcıları oyun çubuğunun üzerindeki tüm bileşenleri açıp kapatabilecek, sıralamasını değiştirebilecek veya daha hızlı erişim için istedikleri butonları öne çıkarıp sabitleyebilecekler.