Xbox Game Pass oyunları Nintendo Switch’e gelebilir!

594

Görünüşe göre Microsoft ve Nintendo yeni bir özel oyun kulübü kuruyor ve PlayStation’un üreticisi Sony bu kulübe davet edilmemiş! Malum, Sony’nin çarpraz platform teknolojisiyle pek bir alakası yok, çünkü PlayStation haricinde ek bir platforma sahip değil. Fakat Microsoft’un hem bilgisayar, hem dizüstü, hem de çeşitli konsol modelleri mevcut. Yakında ise Nintendo da Microsoft’un Xbox platformu için geliştirilen oyunlarından nasibini alacak gibi.

Bugün çeşitli oyun bloglarına yansıyan bilgilere göre Microsoft, Game Pass aboneliği kapsamında oyuncuların beğenisine sunduğu yapımları Nintendo Switch’e de uyarlamak için düğmeye bastı. Eğer bu iddia doğru çıkarsa Switch sahipleri de yakında Xbox oyunlarını canlı yayın teknolojisiyle konsollarında oynayabilecekler.

Xbox Game Pass oyunları Nintendo Switch'e gelebilir! - ProGamerTR

xCloud yayıncılık projesinin bir meyvesi mi?

Halihazırda Microsoft’un mevcut teknolojileri ve ortaya atılan söylentileri hesaba katacaksak, böylesi bir ihtimalin hiç de yabana atılır gibi olmadığını söyleyebiliriz. Nitekim Microsoft zaten Xbox Game Pass ve Xbox Live servislerini daha da genişletmek için arayışlarını sürdürüyor.

 Sadece konsollarda değil, PC platfomunda da oynanabilen bu oyunların xCloud yayıncılık projesiyle başka konsollara sıçraması hiç de akla uzak bir ihtimal değil doğrusu.

Öte yandan Nintendo da öncesinden oyun yayıncılığı üzerine tecrübeli sayılan bir kuruluş. Switch’in Microsoft tarafından üretilmemiş olmasına rağmen Xbox Live aboneliği kapsamına alınması, elde oynanabilen bu taşınabilir konsolun çok daha geniş oyuncu kitlesine ulaşmasına yardımcı olabilir. Ayrıca Switch’in diğer rakiplerine kıyasla çok sınırlı olan oyun kütüphanesi de daha genişlemiş olacaktır.

Uzun vadede zararlı olabilir

Evet, Microsoft ve Nintendo arasındaki yeni işbirliğinin faydaları bu şekilde sıralanabilir. Ancak uzun vadeli düşündüğümüz zaman ticari olarak bu birlikteliğin Nintendo’ya zarar verme ihtimali de yok değil. Örneğin oyun geliştiricileri artık Switch için kod yazmaktan vazgeçebilir. Xbox için geliştirdikleri bir oyunun zaten Switch’e uyarlanacağını bildikten sonra, kim, ne için Switch’e özel kodlama yapmakla vakit kaybeder ki?

Tüm bunların ne kadar doğru olduğunu ise zaman içerisinde ancak öğrenebileceğiz. Game Informer sitesinin ulaştığı kaynaklar iki şirket arasındaki işbirliğinin 2019 yılı içerisinde hayata geçeceğini iddia ediyor.