Yatırım Ortaklığı e-Spor ‘da Tartışma Konusu Oldu!

737

Riot Games Türkiye bölgesi ülke müdürü Bora Koçyiğit, geçtiğimiz aylarda Lidyana.com web sitesine yatırımcı ortak olarak dahil oldu. Koçyiğit’in dahil olduğu bu girişim, ticari açıdan olağan gözükse de League of Legends açısından önümüzdeki dönemlerde sıkça tartışılacak bir duruma sebebiyet verdi. Zira kurulan ortaklık içerisinde profesyonel arenada mücadele veren e-spor takımlarının yetkilileri bulunmakta olup, bu isimlerin Riot Games Türkiye’nin üst düzey yöneticisi ile ortak girişim içerisinde olması kafalarda soru işaretleri yarattı.

Yatırım Ortaklığı e-Spor'da Tartışma Konusu Oldu! - ProGamerTR

ORTAKLIKTA ÜNLÜ İSİMLER YER ALIYOR

Popüler alışveriş sitelerinden biri olan Lidyana.com son dönemde büyüme yolunda önemli adımlar atmış ve işletmesine yeni ortaklar katmıştı. Geçtiğimiz aylarda başlatılan girişimler sonucunda web sitesinin ortaklığına milli futbolcu Semih Kaya, Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın, Vakko ortaklarından Rıfat Elhadef, 1907 Fenerbahçe e-spor takımı başkanı Sina Afra ve Riot Games Türkiye müdürü Bora Koçyiğit dahil oldu. Ayrıca League of Legends profesyonel arenasından tanıdığımız Bahçeşehir Supermassive takımının kurucusu Hakan Baş da Lidanya’nın kurucu ortakları arasında yer alıyor.

LEAGUE OF LEGENDS KURALLARININ İHLALİ

Bahsi geçen yatırım ortaklığının sonucunda Riot Games Türkiye’nin müdürü; League of Legends profesyonel arenasında mücadele eden takımların başkanları ile ticari bir ilişki kurmuş oldu. Önümüzdeki dönemde Şampiyonluk Ligi’nde mücadele edecek takım sayısının artırılacağını ve lisans bedeli ödeme karşılığında takımların slot elde edebileceği bir sisteme geçileceğini belirtmekte fayda var. Dolayısıyla böylesine önemli bir değişimin eşiğindeyken ligin tüm kurallarını belirleyen Riot Games Türkiye’nin en yetkili isminin ne derece objektif olabileceği önemli ölçüde merak konusu haline geldi.

Bir diğer tartışılan konu ise lig kurallarındaki Riot Games çalışanlarına uygulanan kısıtlamalara ilişkin oldu. Bahsi geçen kurala göre League of Legends profesyonel turnuvalarının başlangıcından itibaren Riot Games çalışanlarının katılımcı takımlara oyuncu olarak üye olması yasaklanmıştı. Kural metninin devamında takım sahipleri ile Riot Games çalışanları arasında bağımsız ticari ilişkilerin kurulmasına dair herhangi bir hüküm yer almıyor. Ancak oyunculuktan çok daha etkili olan ekonomik ve hukuki bağların kurulduğu göz önüne alınınca, son gelişmelerin etik açıdan uzun bir süre tartışmalara konu edileceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

League of Legends profesyonel arenasındaki turnuvalara ilişkin kurallar her sene Riot Games tarafından düzenleniyor. Önümüzdeki dönemde tartışma konusu durum hakkında bir düzenleme olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.