Yeni nesil PlayStation 5 ve Xbox konsolu için tarih verildi!

825

Son dönemde Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 konsoluna dair çok fazla dedikodu ve söylenti gündeme gelmeye başladı. Öte yandan çeşitli iddialar bir sonraki Xbox konsolu için de dile getiriliyor. Bugüne dek gerek Microsoft, gerekse Sony cephesinden bu iddialara dair herhangi bir yalanlama da gelmiş değil.

Nintendo Switch’in popüler oyunları desteklemeye başlaması ve birçok ülkede oyuncuların takdirini kazanmasının ardından artan rekabet, firmaları sessiz sedasız yeni jenerasyon oyun konsolunu geliştirmeye itmiş olabilir. Nitekim GamingBolt sitesinde yer alan bir haberde aynen bu iddia dile getirildi. Öyle ki, PlayStation 5 ve yeni Xbox konsolu için tarih bile verildi!

İki konsol da aynı aralıkta piyasaya çıkabilir

ABD menşeli Wedbush Securites şirketinin analistlerinden Michael Pachter, GamingBolt’a verdiği özel röportajda Microsoft’un yeni Xbox konsolunu çıkartmak için PlayStation 5 konsolunun tanıtılmasını beklemek gibi bir karar almayacağına inandığını belirtti. “Bence Microsoft, Sony’den bağımsız bir tarihte yeni oyun konsolunu görücüye çıkarabilir” diyen Pachter “Xbox One X’in çıkışında da bu politika benimsenmişti” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni nesil PlayStation 5 ve Xbox konsolu için tarih verildi! - ProGamerTR

Son oyun konsolunu henüz yeni tanıttığı için 2019’da yeni bir konsolun tanıtılmasına ihtimal vermediğini belirten ünlü analiste göre her iki şirket şuanda birbirini kolluyor. Eğer konsol pastasından büyük pay alan firmalardan biri yeni konsol üzerine çalışmaya başlarsa, muhtemelen diğeri de geri kalmamak için harekete geçecektir.

Öte yandan Pachter, PlayStation 3’ün bu kadar geç çıkmasını ise Cell isimli işlemci modelinin bir türlü seri üretime geçememesine bağladı. “Bu tür gecikmeler tekrar yaşanmayacaktır” diyen analiste göre Sony veya Microsoft’tan biri belli bir tarih üzerine karar kılarsa, kuvvetle muhtemelen rakip model de kısa bir süre içinde piyasaya çıkabilir.

2020’ye tarih verdi

Michael Pachter, “Bence bir sonraki Xbox ve PlayStation 5 2020 yılında piyasaya çıkacak” diyerek iddialı bir tahminde de bulundu. Bu tahmini gerçek kabul edersek, hem Xbox hem de PS5’in bir önceki modellerinden daha farklı bir işlemciye ev sahipliği yapacağı kesinleşmiş olacaktır. Bu da mevcut konsol sahiplerinin bir üst modele terfi edebilmeleri için oldukça mantıklı bir gerekçe.