13 milyon liralık kripto para çalanlar PUBG’den konuşuyormuş!

685

Bitcoin ile başlayan kripto para furyası bir dönem ülkemizi de kasıp kavurdu. Teknoloji ile pek haşır neşir olmasa bile yüksek kâr etme hülyasıyla yabancı kripto para borsalarına girmeye niyetlenen kişiler için bir takım yerli borsa platformları da kuruldu.

Şimdilerdeyse bahsi geçen borsalardan biri yüksek meblağlı bir hırsızlık olayıyla çalkalanıyor. İsmi kamuoyuna açıklanmayan İstanbul merkezli bu kripto para şirketinden 13 milyon TL’ye denk gelen 2.47 milyon dolar değerinde dijital para çalındı.

13 milyon liralık kripto para çalanlar PUBG'den konuşuyormuş! - ProGamerTR

Hemen her coinden çalmışlar

Kimliği gizli tutulan kripto para şirketinden polise yapılan başvuruda Bitcoin, Ethereum ve Ripple isimli dijital para birimlerinden yüklü miktarda hırsızlık yapıldığı belirtildi. İstanbul Siber Suçları Bürosu tarafından yürütülen soruşturmada şirketin dijital para hesaplarının hacklendiği ve 13 milyon liralık paranın diğer sanal kripto para hesaplarına transfer edildiği ortaya çıktı.

Operasyon esnasında PUBG açıktı!

Siber güvenlik polisleri şüphelileri yakalamak için düzenledikleri operasyonda ise oldukça şaşırtıcı bir manzarayla karşılaştılar. Buna göre şüpheliler WhatsApp ve Viber gibi uygulamalar üzerinden sesli görüşme yaparak arkalarında iz bırakmaktan çekindikleri için popüler battle royale oyunu PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) üzerinden iletişim kuruyordu.

Malum, 4 kişilik bir ekip PUBG oynarken özel olarak sohbet edebiliyor. Bu konuşmalar kayıt altına alınmıyor ve diğer oyuncular dinleyemiyor.

Bahsi geçen bu hırsızlık olayıyla ilgili Türkiye’nin 8 ilinde başlatılan eş zamanlı operasyonda 24 kişi gözaltına alındı. İstanbul, Ankara, İzmir, Afyonkarahisar, Bursa, Edirne, Bolu ve  Antalya’da düzenlenen operasyonların ardından yapılan aramalarda şüphelilerin evlerinde nakit 54 bin TL ve 1.3 milyon lira değerinde kripto para bulundu. Çalınan para 13 milyon TL, bulunan miktar ise 1.3 milyon. Yani toplam zararın yüzde 10’una denk geliyor. Yine de bu para hırsızlığa uğrayan kripto para borsasının hesaplarına geri aktarıldı.

2 kişi serbest bırakıldı

Gözaltına alınan 24 kişiden 2’si polis merkezinde yasal işlemlerin tamamlanmasının ardından savcılık ofisi tarafından salıverildi. Geri kalan 22 kişi ise İstanbul Çağlayan Adliyesi’ne gönderildi. 16 kişi hakkında adli kontrol kararı verilirken mahkeme 6 kişinin tutuklanmasına hükmetti.