2019 yılı Fortnite için pek kârlı geçmedi

60

Epic Games tarafından geliştirilen Fortnite, henüz yeni geride bıraktığımız sene boyunca adından sıkça bahsettirmeyi başardı. Oysa oyun bundan 3 sene önce, 2017’de ilk çıkışını gerçekleştirmişti. 2018 yılı boyunca geliştiricisine 2 milyar dolardan fazla para kazandıran, video oyun sektörü ve battle royale pazarını komple domine eden Fortnite tabiri caizse ortalığı kasıp kavurdu.

Ancak takvim yaprakları 2019’u gösterdiğinde işler yavaş yavaş değişmeye başladı. Son yayınlanan istatistik değerlendirmelerine göre Fortnite’in gelirlerinde yüzde 25’e varan bir düşüş kaydedildi. Bu çok ciddi bir kan kaybı.

Kostüm ve kıyafetlerle oyuna renk geldi

2019 yılının en çok sükse yapan oyunlarının başında gelen Fortnite, ilk sezonunu başarıyla tamamlamış ve oyunun oynandığı adanın kara delik tarafından komple yutulmasıyla oyuncularını şaşkına çevirmişti. Star Wars, Stranger Things ve hatta IT gibi farklı filmlerden aşina olduğumuz karakterlerin Fortnite’de yerini alması oyuncular için oyunu daha eğlenceli kılmıştı. Epic halen daha battle pass biletlerini ve oyun içi kıyafetleri Item Shop adı verilen mağaza üzerinden satmaya devam ediyor.

Artık daha az para kazandırıyor

Nielsen şirketine bağlı SuperData’nın yayınladığı verilere göre oyun her ne kadar popülerliğini korumaya devam ediyor olsa da 2019 yılı içinde Fortnite’in genel gelirleri 1.8 milyar dolara kadar gerilemiş durumda. 2018 yılında bu rakam 2.4 milyar dolar olarak kayıtlara geçmişti.

Yaşanan bu kan kaybı çok büyük olsa da Fortnite halen daha birçok ücretsiz oyundan ve Apex Legends gibi rakiplerinden çok oynanıyor, sahibine de para kazandırıyor. Gelirin büyük çoğunluğu erişim biletleri satışından, kostüm ve kıyafet satın almalarından elde eden Fortnite’in görece olarak kaliteli bir oyuncu topluluğu oluşturduğunu söyleyebilmek de mümkün.

Fortnite’i takip eden ve en çok para kazandıran oyunlara baktığımız zaman ise karşımıza League of Legends, Pokemon GO ve Candy Crush Saga çıkıyor. Bir bütün olarak dijital oyunlar bir önceki seneye kıyasla yüzde 3 oranında daha fazla ciro yapıp geliştiricilerine toplamda 109 milyar dolardan fazla para kazandırmış. Bu rakam birçok ülkenin, ki buna Türkiye de dahil, cari açığını kapatacak kadar çok.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız