Aileler şikayetçi olunca PUBG Nepal ‘de yasaklandı!

581

Battle royale konseptinin en çok tercih edilen oyunu PlayerUnknown’s Battlegrounds veya kısa adıyla PUBG, Uzakdoğu Asya’da bulunan Nepal ’de resmen yasaklandı. Çocuklar ve ergenlik çağındaki gençler için bağımlılık yapıcı olduğuna dair şikayetlerin ayyuka çıkmasının ardından bu karar alındı.

Yasaklanma kararının duyurusu ise Türkiye’nin BTK’sı olarak nitelendirebileceğimiz Nepal İletişim Otoritesi’nin üst düzey yöneticisi Sandip Adhikari tarafından yapıldı. Buna göre geride bıraktığımız Perşembe günü itibariyle ülke sınırları içerisinde PUBG’ye giriş yapabilmek imkânsız hale geldi. Tüm telefon operatörleri ve internet servis sağlayıcıları oyuna girişi engelledi.

Aileler şikayetçi olunca PUBG Nepal'de yasaklandı! - ProGamerTR

İngiliz prensi de eleştirmişti

Güney Kore menşeli Bluehole firması tarafından geliştirilen PUBG, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çokça sevilen bir oyun. İlk başlarda ortalığı kasıp kavuran, fakat sonradan Epic Games’in imzasını taşıyan Fortnite ile düşüş eğilimine giren PUBG bir dönemler battle royale segmentini domine ediyordu.

Sonraları İngiliz prensi Harry tarafından da ağır eleştiri oklarının hedefi olan PUBG’nin yasaklanması talebi zaman zaman gündeme geliyor. Buna Türkiye ve Hindistan da dahil.

Çocuklar PUBG yüzünden ev ödevi yapmıyor!

Adhikari’nin açıklamasına göre bugüne dek PUBG oynarken meydana gelen herhangi bir kaza raporlanmış değil. Fakat çocukların ev ödevi yapmadıkları, dikkatlerinin sürekli dağıldıklarına dair şikayetler ebeveynler tarafından sürekli dile getirilince bu karar alınmış. Bunun neticesinde de PUBG Nepal genelinde kalıcı olarak yasaklanmış.

Şuan için bu yasağın ne zaman kalkacağına veya VPN yoluyla oyuna giriş yapıldığında yasağın delinme ihtimaline dair elimizde bir bilgi yok. Fakat VPN ile girilmesi durumunda bile FPS ve ping düşmesi yaşanacağı için PUBG’nin pek de keyifle oynanamayacağı açık.

Servis sağlayıcılarına yönerge gönderildi

Reuters’in haberine göre Nepal’in federal araştırma bürosu, yerel internet servis sağlayıcılarına ve mobil iletişim operatörlerine direktif göndererek oyuna erişimi engellemelerini talep etti. Yakın tarihte bu karardan geri adım atılması ise pek mümkün gözükmüyor.

PUBG’nin bu noktada sicili pek temiz olmasa da, genel olarak son dönemde piyasaya sürülen mobil oyunların genel olarak bağımlılık yaptığı ve ebeveynlerin tepkisini çektiği su götürmez bir gerçek.