AOC oyuncular için iki yeni monitör modelini tanıttı

97

Son dönemde birçok teknoloji şirketi oyuncular için özel ekipman ve bilgisayar bileşenleri geliştirmeye ciddi manada ağırlık vermiş durumda. Tayvan menşeli monitör üreticisi AOC de bu şirketlerin başında geliyor. Daha çok geleneksel ev tipi kullanıcıları hedef alarak tasarladığı monitörlerle bildiğimiz firmanın son marifeti, henüz çiçeği burnundaki iki yeni ultra-geniş açılı oyuncu monitör modeli oldu. Üstelik sanılanın aksine bu monitörler teknik özelliklerine bakılırsa “aşırı” pahalı değil.

34 inç büyüklüğündeki her iki modelde 21:9 ekran orantısı tercih edilmiş. Birbirine çok benzer teknik özelliklere ev sahipliği yapan monitörlerin model adları ise CU34G2 ve CU34G2X olarak belirlenmiş. 3440 x 1440 çözünürlük değerine ev sahipliği yapan ekranların çıkabileceği en yüksek parlaklık değeri 300 nits. 1500R kavisli olması, 1 ms MPRT tepkime hızına ev sahipliği yapması ve 3000:1 kontrast oranıyla her iki modelin gayet başarılı olduğu pekala söylenebilir. 34 inç büyüklüğündeki 8-bit VA panelleri WLED arka aydınlatma ile ışıklandıran AOC, AMD’nin FreeSync teknolojisini desteklemekten de geri kalmıyor.

Oyunculara özel Game Color modu

Modellerin en büyük avantajlarından biri daha iyi gri renk tonlarını ortaya çıkaran ve görsellerin detaylarını netleştiren Game Color isimli optimizasyon moduna sahip olması. Daha iyi nişan alabilmek için Dial Point crosshair özelliğiyle oyuncuları bir adım öne taşıyacak olan monitörlerin ikisinin de tasarımı aynı. Oyuncular monitörü yukarı veya aşağıya kaydırabildikleri gibi, sağa veya sola kavis de verebiliyorlar.

Farklılıkları nerede?

İki modelin birbirine çok benzediğini daha önce de belirtmiştik. Şimdi ise sıra geldik modellerin arasındaki tek farka: Yenileme oranı. CU34G2 modeli 100Hz’e kadar yenileme oranına sahipken CU34G2X’in 144Hz’a ulaşabildiği belirtiliyor. Buna ek olarak CU34G2 sRGB uzayının %124’ünü, AdobeRBG’nin ise %92’sini destekliyor. Fakat aynı modelin X’li olan versiyonunda bu oranlar sırasıyla %119 ve %88 olarak kayıtlara geçmiş.

DisplayPort 1.2 girişi ve iki adet HDMI yuvasının bulunduğu modellerde 3 adet USB 3.0 çıkışı da mevcut.

Önümüzdeki Ocak ayında satışa çıkması beklenen CU34G2’nin fiyatı 450 dolar, X’i versiyonun ücreti ise 550 dolar olacak.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız