Apex Legends ‘da maçları erken terk edenlere ceza verilecek

454

Geride bıraktığımız Nisan ayının başlarında Respawn’ın Apex Legends ’daki müsabakaları erkenden terk eden oyuncuları cezalandırmaya başlayacağına dair haberler gündeme gelmişti. Battle Royale konseptinin en popüler temsilcileri arasında yer alan oyunun müdavimleri, geliştirici stüdyodan bu önlemi bir an önce hayata geçirmesini talep ediyordu.

Malum, oyun ekip halinde oynandığı için bir kişi maçı erken terk edince bu durum geride kalan ekip için büyük bir dezavantaj haline geliyordu. Ancak sebebi bilinmeyen bir şekilde Respawn bugüne kadar oyunculara çok müsamaha gösterdi ve kimse çok büyük cezalar almadı.

Apex Legends oyuncuların istatistik değerleri düşüyordu

Bağlantı kopma veya zayıflaması sorunlarını göz ardı edecek olursak, ekibin bir oyuncusunun keyfî olarak çıkış yapması takımı ciddi manada zora düşürüyordu. Takım olarak kaybetmek önemli sayılmayabilir, ancak ekipteki tüm oyuncuların kişisel istatistik değerleri de düşüş gösteriyordu. Sık sık oyun kaybetmek özellikle Apex Legends’da hesap kasan bazı oyuncular için çok can sıkıcı olabiliyor.

Yavaş yavaş hayata geçirildi

Kaza veya şans eseri erken ölen, öldükten sonra da bir sonraki elde yeniden oynamak için uzun süre beklemek zorunda kalan sabırsız oyuncuların Apex Legends’daki diğer oyuncuların keyfini kaçırmasına sonsuza dek sessiz kalınamazdı elbette. Nitekim Nisan’ın ilk günlerinde Respawn aniden çıkış yapan bazı oyunculara ceza kesmeye başlamıştı.

Reddit’te yapılan bir duyuruyla kesinlik kazanmış olsa da, bugüne dek verilen cezalar pilot uygulama kapsamında idi.

Geliştirme süreci haftalarca sürdü

Nihayet bugün elde ettiğimiz bilgiler ise cezalandırma sisteminin haftalar süren zorlu bir sürecin ardından geliştirildiğini gösteriyor. Buna göre Respawn en son Nisan ayında yayınlanan güncellemeyle ceza sistemini getirmeyi planlamıyordu. Ancak yapılan bir hata sonucu oyundan erken çıkan oyuncuların ekranında ceza aldıklarına dair bir bilgilendirme metni gösterildi.

Şimdilerdeyse Comicbook’ta yer alan habere göre Apex Legends oyuncuları için geliştirilen yeni ceza sistemi tam manasıyla yürürlüğe girdi. Bundan böyle takım halinde maç yapılırken vaktinden önce çıkış yapan oyunculara uzaklaştırma verilecek, tekrarı halinde uzaklaştırılan gün ve saat sayısı daha da artacak. Bu sayede amaçlanan daha kaliteli ve keyifli bir oyun deneyimi geliştirmek.