Apex Legends hilecileri hardware ban yedi!

691

Çevrimiçi oynanan oyunların en büyük sıkıntılarından biri, hileciler. Çeşitli yazılımları kullanarak haksız bir şekilde rakip karakterleri kolaylıkla öldüren hile kullanıcılarına karşı oyun geliştiricileri sürekli önlem geliştirmeyi sürdürüyorlar.

Son olarak battle royale oyunu Apex Legends de hilecileri savuşturmak için düğmeye bastı. Oyunu geliştiren Respawn stüdyosu gözlerinin yaşına bakmadan, hile kullanarak oyunda haksız ilerleme sağlayan kişilere hardware ban attı. Bu, kişilerin yeni bir üyelikle dahi aynı bilgisayarı kullanarak Apex Legends’e bir daha giremeyecekleri anlamına geliyor.

Apex Legends hilecileri hardware ban yedi! - ProGamerTR

HWID ban ile uzaklaştırıldılar

Aralarında Combat Arms’ın da bulunduğu bir dizi oyun, hile yazılımı kullananların tespiti halinde HWID (Hardware ID) ban ile ömür boyu uzaklaştırılmalarını sağlıyor. Bu durumda oyuncular sadece hard disk değil, ana kartlarını da değiştirerek ancak oyuna geri dönebiliyorlar. Yani bu yöntemin çok kalıcı ve ciddi bir uzaklaştırma formülü olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Apex Legends’ten bu şekilde uzaklaştırılan yüzlerce oyuncu şimdilerde forum sitelerinde alınan bu karardan şikayetçi. Ağır bir ceza, evet, ancak oyunun selameti açısından bu kararın alınması bir yerden sonra kaçınılmazdı.

Yeni üyelik de açamıyorlar

Hile yazılımı kullanan bir oyuncunun hesabından şüphelenildiği andan itibaren Apex Legends yöneticileri o hesabı askıya alır. Bu saatten sonra oyuncunun kaydettiği tüm ilerlemeler, hesabındaki tüm değerli eşyalar çöp olur. İşin kötü tarafı oyuncu yeni bir üyelik açıp temiz bir başlangıç da yapamaz, çünkü HWID ban yemiştir.

Respawn kadar hilecilere göz açtırmama yolunu tercih etmeyen diğer geliştiriciler en fazla IP ban atarlar, ancak bu engeli aşma yöntemi hiç de zor sayılmaz.

Dürüst oyunculardan gelen şikayetler doğrultusunda kaliteli ve düzeyli bir oyuncu kitlesi oluşturmak isteyen Respawn, IP adreslerini banlamakla yetinmeyerek donanım ID’lerini baz alarak ban atmaya da başlamış bulunuyor. HWID ban yiyen bir oyuncu uzaklaştırıldıktan sonra yeni üyelik açmayı başarsa da kısa süre içerisinde oyundan uzaklaştırılıyor. Oyuna tekrar giriş yapmanın tek yolu, tüm bu donanımları değiştirmekten başka bir şey değil. Takdir edersiniz ki bu da hileciler için çok pahalıya mal olacak bir çözüm yöntemi.