Apex Legends ‘in gelirleri bıçak gibi kesildi

520

İlk kez çıktığı Şubat ayında Apex Legends battle royale konseptindeki oyunları oynamayı seven hemen herkesi etkilemeyi başarmıştı. Kısa sürede inanılması güç bir popülariteye ulaşan oyun, ne yazık ki şimdilerde o eski günlerini mumla aramaya başladı.

Respawn ve EA, söz konusu toplam oyuncu sayısı ve ortalama oyun oynama süresine ilişkin veriler olduğunda belirgin açıklamalar yapmaktan kaçınıyor. Ancak SuperData isimli şirketin kamuoyuyla paylaştığı son veriler, Apex Legends’in çok keskin bir düşüş eğilimine girdiğini gözler önüne serdi.

Apex Legends'in gelirleri bıçak gibi kesildi - ProGamerTR

Haftalık güncelleme vermemekte ısrarcı davranıyorlar

Bu veriler yapımcı ve geliştirici şirket tarafından teyit edilmiş değil, ancak edildiğinde çok da fazla kişinin bu duruma şaşıracağını sanmıyoruz. Çünkü Respawn bilerek ve isteyerek haftalık güncelleme çıkarma fikrinden uzak duruyor, ki bu en büyük rakibi Epic’in Fortnite’de başarıyla uyguladığı bir strateji.

Güncellemeleri haftalık vermeyerek geliştirici ekibi daha rahat çalıştırmayı amaçlıyor olsa da, Respawn bu hareketiyle anlık hata ve sorunlara müdahale etme fırsatını da ıskalamış oluyor. Haliyle mevcut oyuncular da yavaş yavaş Apex Legends’i terk edip Fortnite ve PUBG gibi oyunlara yönelebiliyorlar.

Apex Legends en çok kazanan 10 oyun listesinden düştü

Bu arada SuperData’nın açıkladığı raporun devamında Apex Legends’in Nisan ayı genelinde en çok kazanan 10 oyun listesinde artık yer almıyor olduğu da görüldü. Neilsen’in sahipliğindeki analiz ve istatistik firması, Apex Legends’in Nisan’da 24 milyon dolar gelir elde ettiğini tahmin ediyor. Bu rakam, Apex’in ilk ayında kazandığının sadece çeyreği ediyor. Arada gerçek bir uçurum var, ki bu da geliştirici ekip için uyarı niteliğinde olmalı.

Sadece 2-3 ay gibi kısa bir süre zarfında oyuncu sayısının bu kadar hızlı düşmesi düşündürücü. Tek bir ayda 24 milyon dolar gelir elde etmek fena sayılmaz, ancak bu düşüş eğilimi sürmeye devam ederse Apex Legends için kötü haberler kapıda bekliyor olabilir.

Önümüzdeki ay düzenlenecek olan E3 2019 kapsamında Apex Legends’in yeni Battle Pass’i tanıtması söz konusu olabilir. İkinci sezonun başlamasıyla ve oyuncuların yavaş yavaş rotayı yeniden Apex’e kırması, oyunun silkelenip toparlanmasını sağlayabilir.