Apex Legends şimdi de Fortnite’in Twitch rekorunu kırdı

678

Titanfall serisinin yeni oyununa ilişkin herhangi bir haber gündemde yok, zaten yapımcı stüdyo Respawn da şu sıra harıl harıl Apex Legends isimli yeni oyunuyla uğraşıyor. Serinin meraklıları Titanfall 3 için Respawn’ın resmî bir açıklama yapmasını bekleyedursun, battle royale konseptinin benimsendiği, Titanfall evreninden karakter ve bölüm tasarımlarının yer aldığı bu yeni oyun çok kısa sürede hit haline gelmeyi başardı.

Öyle ki çıkış yaptığı ilk birkaç günde milyonlarca oyuncu tarafından oynanan Apex Legends hala daha rekor kırmaya doymuyor. Şimdilerdeyse yapım, bu zamana dek Fortnite Battle Royale’in elinde tuttuğun bir rekoru egale ederek gündeme geldi.

Apex Legends şimdi de Fortnite'in Twitch rekorunu kırdı - ProGamerTR

8.4 milyon saatlik canlı yayın rekoru!

Oyun yayıncılarının sık kullandığı Twitch için analiz hizmetleri veren Gamolco firmasının yaptığı araştırmaya göre Apex Legends, tek bir gün içinde gerçekleştirilen tüm Twitch yayınlarının toplam izlenme sayısı bakımından Fortnite’i geride bırakmayı başardı. 12 Şubat tarihinde toplam 8.4 milyon saat boyunca Apex Legends canlı yayını izledi.

Diğer yanda Fortnite, 5. Sezon’da en fazla 7.2 milyon saat izleme almayı başarmıştı. Drake ve Ninja’nın Fortnite canlı yayını özellikle en çok izlenen yayınlar arasındaydı. Tüm bunlara rağmen iki oyun arasındaki fark hiç de azımsanacak gibi değil gerçekten.

Fortnite için zor günler kapıda

Yaşanan tüm bu gelişmeler Fortnite’in geliştiricisi Epic Games için ciddi bir şok niteliğinde aslında. Açılan telif hakkı davalarının yanı sıra PUBG gibi dişli bir rakiple de mücadele etmeye çalışan stüdyo, Apex Legends’in önlenemez yükselişi karşısında strateji geliştirmek için çabalıyor. Ancak tüm bunlara rağmen Fortnite’in hala daha en çok oynana battle royale yapımı olduğunu söyleyebilmek mümkün.

“Peki ne oldu da Apex Legends bu denli revaç buldu?” diye soracak olursanız, buna oyunun arkasındaki dev yayımcı EA’in yol açtığını söyleyebiliriz. Respawn, EA Games ile güç birleştirerek hayli mantıklı bir karar aldı ve piyasayı silip süpürecek güce ulaştı. Rekabetin had safhada olduğu battle royale konseptine yeni bir oyun dahil etmek ve başarıya ulaşmak gerçekten radikal bir adımdı.