Apex Legends’den Fortnite’i kıskandıran başarı!

682

Görünüşe göre oyuncular halen daha battle royale konseptli yapımlara doymuş değiller. Genç nesiller Epic Games’in geliştirdiği Fortnite’i ve Tencent’in imzasını taşıyan PUBG’ye ilgi göstermeyi sürdürüyorlar. Yapımcılarına ciddi manada para kazandıran bu oyunların arasına son olarak daha önceden Titanfall’ı geliştirilen Respawn Entertainment ekibi tarafından piyasaya sürülen Apex Legends de katıldı.

Titanfall ile aynı evrende geçen ve oynaması Fortnite gibi tamamen ücretsiz olan Apex Legends, en yakın rakibi olarak nitelendirebileceğimiz Fortnite’in iki haftada ulaştığı 10 milyon özgün oyuncu sayısına sadece 3 günde ulaşmayı başarmış bulunuyor.

Apex Legends'den Fortnite'i kıskandıran başarı! - ProGamerTR

İki oyunun bileşimi gibi

Henüz aşina olmayanlar için Apex Legends’i tarif etmek gerekirse, Fortnite ve Overwatch’ı birbirine katıp Titanfall kazanında karıştırdıktan sonra ortaya çıkacak yapım diyebiliriz. Her biri kendine has yetenek ve hikayelere sahip olan çeşitli kahramanları seçebileceğiniz bu oyun, battle royale konseptinin tüm öğelerini bünyesinde barındırıyor. Zamana karşı yarış ve bölüm sonunda hayatta kalan son kişi olma gibi.

Aslında Apex Legends’i geliştirme kararı alanRespawn’ın yaptığı kumar oynamaktan çok da farklı sayılmaz. Oyuna ilham kaynağı olan Titanfall son dönemde battle royale oyunlarının gölgesinde kalmış ve eski popüler günlerini mumla arar hale gelmişti. Ancak Apex’in ücretsiz yayınlanması, üstün grafik kalitesi ve akıcı oyun dinamikleri tercih sebebi olmasını sağlamışa benziyor.

EA Games’in katkısı yadsınamaz

Apex Legends’in bu başarıya ulaşmasının arkasında yayıncı firma EA Games’in katkısı ise hayli fazla. Sektörün en büyük oyuncuların EA, geçtiğimiz finansal çeyrek yıl raporlarında hisse değerlerinin düşmesine yol açacak olumsuz bir tabloyu kamuoyuyla paylaşmıştı. Apex’in başarılı olması bir noktada EA’in yaralarını sarmasına da katkı sağlayabilir.

Bu arada şunu belirtmekte de fayda var: Fortnite’in 1 haftada ulaştığı 10 milyon oyuncu sayısına 3 günde ulaşmak ciddi bir başarı, kabul. Fakat Apex Legends asıl sınavını ilerleyen günlerde vermeye başlayacak. Zaman içerisinde oyundan sıkılmaya başlayacak oyuncu kitlesini sürekli olarak yeni turnuva ve etkinliklerle motive etmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Arkasında EA Games olduktan sonra Respawn’ın bunu başarıp başaramayacağını ise zaman gösterecek.