Arcade Donkey Kong ve Sky Skipper oyunları Switch’e geliyor

750

Son dönemde Fortnite oyununun uyarlanmasıyla gündeme gelen Nintendo Switch, yeni çıkan popüler yapımlara bünyesinde yer vermeye devam ediyor. İlerleyen zamanlarda PUBG’nin de gelmesi beklenen konsol diğer yandan kült haline gelen, nostaljik oyunları da kullanıcılarının beğenisine sunmayı sürdürüyor.

Arcade Donkey Kong ve Sky Skipper oyunları Switch'e geliyor - ProGamerTR

Son olarak iki adet klasik oyunun Nintendo Switch’e geleceği bilgisi yabancı oyun bloglarında yer aldı. Buna göre orijinal Donkey Kong oyunu ve Sky Skipper artık Switch’te de oynanabilecek. Bahsi geçen bu oyunlar resmî olarak Switch için hiç yayınlanmamıştı. Sadece destekleyen eski tip konsol ve emülatörlerde oynanabilen yapımlar, Nintendo’nun E3 2018 lansmanı öncesi yaptığı müjdeli açıklamanın ardından eShop’taki yerini almaya hazırlanıyor.

Donkey Kong 30 yaşını geçti

Adı geçen yapımlardan Donkey Kong, an itibariyle 30 yaşını deviren köklü ve eski bir macera oyunu. Telif hakkıyla alakalı bazı sorunlardan dolayı Switch’e gelip gelmeyeceği belirsiz olan yapımla alakalı E3 2018’de bir duyuru yayınlayan Nintendo, yaşanan telif hakkı sorununa temas etmekten kaçındı. Ancak günün sonunda Switch için Arcade Donkey Kong’un resmî olarak duyurulmasıyla birlikte telif hakkı sorununun giderildiğini söyleyebiliriz.

Arcade Donkey Kong ve Sky Skipper oyunları Switch'e geliyor - ProGamerTR

Kotaku’da yer alan bilgilere göre bugüne dek Donkey Kong’un üç farklı macera oyunu piyasaya sürüldü. ABD versiyonu 1981 yılında yayınlandı, bu aynı zamanda oyunun uluslararası versiyonuydu. Çeşitli hatalar barındırıyor olsa da zamanına göre eğlenceli ve keyifli bir yapımdı.

Sky Skipper de platforma geliyor

Bu arada önümüzdeki aydan itibaren NS sahibi oyuncular, 1981 yılında yayınlanan nostaljik macera oyunu Sky Skipper’ı indirmeye başlayabilecekler. Aslına bakılırsa bu oyun Donkey Kong’a nazaran pek popüler değildi, haliyle yaşı yetenler tarafından bile hatırlanmaması çok normal. Yine de oyunun ABD’deki atari salonlarında bir dönem yer aldığını belirtmekte fayda var. Nitekim bu atari cihazlarından alınan Sky Skipper ROM’u, yeni nesil Nintendo Switch’e doğrudan uyarlanmış.

Bu arada Donkey Kong ve Sky Skipper için net bir çıkış tarihi halen daha belirtilmiş değil. Dönem dönem Nintendo eShop’u kontrol ettiğiniz takdirde sizi geçmişe götürecek bu efsane oyunlarla eğlenceli vakit geçirmeye başlayabilmeniz mümkün.