Chrome OS nihayet Steam desteğine kavuştu

29

An itibariyle Chrome OS işletim sistemine sahip bir dizüstü bilgisayar sahibi olan oyuncuların elindeki seçenekler çok kısıtlı. Google Play Store’da yer alan sınırlı sayıdaki oyunun haricinde herhangi bir yöntem henüz çıkmış değil. Ancak görünüşe göre yakın tarihte bu durum değişecek.

Google’ın yaptığı son açıklamaya göre Valve, Chrome OS işletim sistemi için resmî Steam desteğini bilgisayarlara getirmeye hazırlanıyor. Bunun için Google ile yakından çalışan Valve’nin kısa süre içerisinde Steam’in resmî uygulamasını kullanılabilir hale getirmesi bekleniyor. Eğer bu gerçekleşirse Chromebook dizüstü bilgisayarların oyun yeteneği katlanacak, Steam’de mevcut bulunan tüm PC oyunlarını oynatabilir hale gelecek. Kısacası bu gelişmenin tüm Chromebook sahiplerinin hayalini kurduğu şey olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Oyunlar Chromebook’un donanımıyla sınırlı olacak

Her ne kadar bu gelişme ilk bakışta olumlu gibi gözükse de Chromebook’un açıp oynatabileceği oyunlar mevcut donanımıyla sınırlı olacak. Yani üst düzey, AAA kalitedeki PC oyunlarını oynamak hayal.

Yine de son tahlilde Chrome OS’a Steam desteğinin gelmesi Chromebook sahiplerinin oyun repertuarını genişletmelerini sağlayacak. Nostaljik değeri olan Retro oyunlardan tutun, bağımsız stüdyolar tarafından geliştirilen ve çok fazla sistem gereksinimi olmayan oyunlar birçok kullanıcının işini görecektir.

Üst düzey yönetici doğruladı

Bu arada bahsi geçen bu gelişmeyi Android Police muhabirleri CES 2020 etkinliğinde Google’ın Chrome OS’tan sorumlu ürün yönetimi müdürü Kan Liu’ya sorarak doğrulatmış bulunuyor. Şirket olarak günün birinde Chrome OS’un Steam desteğine kavuşacağını teyit eden Liu bunun için son bir tarih belirtmiş değil. Keza Liu’nun açıklamasında doğrudan Valve ile çalıştıklarına dair bir ibare de bulunmuyordu.

Evet, şuan için Chrome OS’un Steam desteğine ne zaman kavuşacağı bilinmiyor olabilir. Ancak yine Android Police’deki habere bakacak olursak bunun çok da vakit almayacağı kesin gibi. Özellikle Chromebook kullanıcılarının Google Play Store’daki popüler oyunların çoğunu indirdiğini hesaba katarsak Steam’in de bu platforma ayak uydurması, en çok onun işine yarayacaktır.

Linux işletim sistemi üzerine inşa edilen Chrome OS’un Steam desteğine kavuşması ise en azından Steam mühendisleri için çok da zor olmayacaktır.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız