Dev Sponsorluk Anlaşması İmzalandı

639

LEsporda ekol haline gelen ve geçtiğimiz sene League of Legends arenasındaki başarıları ile adından sıkça söz ettiren Çin, uzun vadeli bir sponsorluk anlaşmasına ev sahibi oldu. Çin’in resmi League of Legends ligi olan LPL ile ABD merkezli dünyaca ünlü marka olan Nike arasında dört yıllık sözleşme imzalandı.

Dev Sponsorluk Anlaşması İmzalandı - ProGamerTR

SÜRPRİZ BİR SPONSOR TERCİHİ 

            Geçtiğimiz günlerde Amerikan spor giyim devlerinden Nike, Tencent şirketi ile LPL üzerinde sponsor haklarına sahip olmak üzere 4 yıllık anlaşma sağladığını duyurdu. Nike gibi köklü ve popüler bir firmanın son dönemde esporun en gözde liglerinden kabul edilen LPL’e sponsor olması oldukça fazla ses getirdi. Nitekim daha önce Mercedes-Benz ve L’Oreal gibi devlerle sponsorluk anlaşmasına gitmiş olan LPL’in geleneksel spor firması olarak ABD kökenli bir şirketi seçmesi sürpriz olarak değerlendirildi. Bilindiği üzere Çin son yıllarda esporda Kuzey Amerika terminolojisi ve uygulamalarından oldukça bağımsız hareket ederek tamamen ayrı ekol oluşturma yolunda ilerleyen bir politikayı benimsiyordu. Ancak bu politikanın büyük ekonomik atılımlarda askıya alınabileceği de son anlaşma ile ortaya çıkmış oldu.

4 YIL BOYUNCA NIKE ÜRÜNLERİ KULLANILACAK

            İmzalanan sözleşmeye göre yaklaşık 144 milyon dolar ödeme karşılığında önümüzdeki dört yıl boyunca LPL’de Nike ürünleri giyilmesi kararlaştırılmış oldu. Tabi bu anlaşma ve getirdiği hükümler, bazı espor ekipleri açısından ufak çaplı krizlere de yol açtı. En fazla ses getiren örnek ise LPL’in iddialı ekiplerinden Edward Gaming’in hali hazırda yerli spor markası Li-Ning ile yapmış olduğu anlaşma olarak göze çarptı. Aynı şekilde Li-Ning yakın zamanda başka bir LPL ekibi olan Snake Esports’u da satın alarak Nike’ın işini oldukça zora sokmuş oldu.

            Riot Games’in sahibi Tencent ise sponsorluk anlaşmalarındaki çıkar çatışmalarının çok büyümeyeceğini öngörerek rahat bir tutum sergiledi. Edward Gaming oyuncularının günlük hayatlarında Li-Ning malzemelerini kullanması; espor sahnesine çıktıklarında ise Nike ürünlerini giymesi gerektiğini belirten Tencent yetkilileri, zamanla sponsorlar arası gerilimin ortadan kalkacağını beklediklerini de ekledi. Ancak doğrudan yerli spor firmasının bünyesinde bulunan Snake Esports için ise nasıl bir çözüm yolu izleneceği henüz belirlenmiş değil.

            Nike ile Tencent arasında kurulan gelir paylaşım sistemine dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bu sistemin işleyişi hakkında takımlarla birebir görüşülmesi ve varılan sonuçların Riot Games ile ortak girişim olan TJ Sports üzerinden duyurulması bekleniyor.