Discord üçüncü yaşını yeni güncellemeyle kutladı

936

Eğer sıkı bir Discord kullanıcısıysanız, programı bugün açtığınızda karşınıza “Neler yeni?” başlığını taşıyan uzun bir mesajın çıktığını fark etmişsinizdir. Oyuncuların birbirleriyle iletişim kurmak için tercih ettiği Discord, bu hafta tam 3 yaşına bastı. Görünüşe göre ise yöneticiler, uygulamanın yeni yaşını kutlamak için devasa bir güncelleme vermeyi uygun görmüşler.

Artan sunucu ihtiyacı giderildi

Discord’un çekirdek yapısını ve mimarisini güçlendiren bu güncellemede birçok hata gidermesi ve iyileştirme de yerini aldı. Bu sayede uygulamanın hem mobil, hem de web tarafında daha verimli çalışması sağlandı. Ancak tüm bunların arasında meydana gelen en önemli değişiklik, uygulamanın sunucu ağını daha da genişletmesi ve bu sunucuların performansını iyileştirmesi noktasında gerçekleştirildi. Çünkü Fortnite gibi popüler oyunlarla vakit geçiren oyuncular Discord’a yönelince uygulama artan talebi karşılamakta zorlanmaya başlamıştı.

Discord üçüncü yaşını yeni güncellemeyle kutladı - ProGamerTR

Artık daha az CPU harcıyor

Bugüne dek Discord kullanıcılarının en çok yakındığı konuların başında CPU tüketimi geliyordu. Kalabalık kullanıcı kitlesinin yer aldığı sunucuların hem CPU, hem de ağ trafiğini müsrifçe tüketmesi sorunu yeni güncelleme ile giderildi. İster 10 kişi, ister 1000 kişi; uygulama tüm odalarda kesintisiz hizmet altyapısını sağlamlaştırmış bulunuyor. Öte yandan sunuculara getirilen katılımcı sayısı sınırlaması da kaldırıldı. Bu sayede Discord sunucuları artık büyüyebildikleri kadar büyüyebilecekler, bunun önünde hiçbir engel kalmadı.

Uygulamalar artık daha kullanışlı

Mobil cihazlar tarafında da bazı yenilikler söz konusu. Şirketin açıklamasına göre mobil uygulama artık daha az veri ve batarya tüketimi yapıyor. Hem iOS, hem de Android tarafında yapılan değişikliklerle uygulamaların daha hızlı açılması da sağlanmış.

Detaylı istatistikler de paylaşıldı

Tüm bu değişikliklerin yer aldığı bilgilendirme metniyle birlikte, uygulamaya ait etkileyici bazı istatistik bilgileri de kamuoyuyla paylaşıldı. Örnek vermek gerekirse geride bıraktığımız 2017 yılında 45 milyon olan Discord kullanıcı sayısı, bu yıl tam 130 milyona yükseldi. Günlük aktif kullanıcı sayısı ise son 12 ayda en az ikiye katlandı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde ise Fortnite, toplamda 180 bin üye ile en aktif kullanılan oyun sunucusu olarak kayıtlara geçti.