Doom 1 ve 2 Mobil’in can sıkan ‘giriş zorunluluğu’ artık kaldırıldı

327

Geride bıraktığımız Temmuz ayında önde gelen oyun geliştiricilerinden Bethesda, Doom ve Doom 2 oyunlarının mobil sürümlerinin yayına alındığını duyurmuştu. Klasikleşen ve FPS segmentindeki oyunların atası olarak nitelenen bu yapımların en sonunda iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlarda da oynanabilir hale gelmesi kuşkusuz sevindirici bir gelişmeydi.

Her ne kadar bu yenilik heyecan verici olsa da çoğu oyuncu, oyunları telefon veya tabletlerine yükledikten sonra can sıkıcı bir özelliği fark ettiler: Bethesda, oyunları oynamak için giriş yapma zorunluluğu koymuştu! Buna göre Bethesda.net hesabı olmayan ve bu hesaba giriş yapmayan oyuncular, Doom ve Doom 2’yi oynayamıyorlardı.

QuakeCon 2019’da duyurusu yapılmıştı

Adı geçen her iki mobil oyunun duyurusu QuakeCon 2019 etkinliği kapsamında gerçekleştirilmişti. Oyuncuların giriş yapma zorunluluğunu çok saçma ve can sıkıcı bulmasının ardından Bethesda hemen bir açıklama yaptı ve kullanıcı hesabıyla oyuna giriş yapmanın “opsiyonel” hale geleceğinin sözünü verdi. Yani oyunculara Doom ve Doom 2’yi ister çevrimiçi, isterlerse de Bethesda.net hesabıyla senkronize bir şekilde oynama seçeneğinin sunulacağı belirtildi.

Slayer Club üyeleri ödül kazanabiliyor

Aynı açıklamasında Bethesda, giriş zorunluluğunun neden getirildiğini de açıkladı. Buna göre sıkı Doom hayranları Slayer Club üyesi oldukları için adı anılan iki klasik oyunu oynayarak ödül puan kazanabiliyordu.

Açıklamanın yapılmasını takip eden yaklaşık 3 haftanın ardından Bethesda nihayet verdiği sözü tuttu ve yeni güncellemesiyle giriş yapma zorunluluğunu rafa kaldırdı. Yeni yayınlanan yamayla birlikte giriş yapmak tamamen oyuncuların inisiyatifine bırakıldı. Eğer oyuncuların Bethesda.net hesabı varsa hala daha giriş yapıp puan kazanabilecekler. Ancak geri kalan herkes çevrimdışı olarak Doom ve Doom 2’yi sorunsuz oynamayı sürdürebilecek. Her iki kesimi de mutlu eden bu gelişme oyuncuların ekser çoğunluğu tarafından takdirle karşılandı.

Oyun ücreti karşılığında satılıyor

Bu arada Bethesda hesabına giriş yapmayan oyuncular bundan böyle “Bağlantı kesildi” şeklindeki hata mesajıyla da karşılaşmayacaklar. Son olarak Doom ve Doom 2’nin Google Play ve App Store’da 4.99 dolar ücretle satıldığı bilgisini paylaşmakta da yarar var.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız